Jak zwiększyć wydajność sprzedaży w firmie dzięki systemowi CRM

Dodane:

Maksymilian Sleziak Maksymilian Sleziak

Udostępnij:

Sprzedaż jest mechanizmem napędowym, który zasila Twój biznes. Jej wielkość ostatecznie decyduje o sukcesie lub porażce firmy, na szczęście rozwój technologii sprzyja przedsiębiorcom. Na rynku istnieją narzędzia, które mogą ułatwić zarządzanie Twoim biznesem.

Mowa o systemach CRM. Jak dzięki nim zwiększyć sprzedaż?

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z stocksnap.io

CRM to strategia biznesowa, której zadaniem jest budowanie długotrwałej relacji z klientem. Nić porozumienia między Wami ma być dźwignią, która zwiększy przychody firmy i zmniejszy koszty. Wdrożenie takiego rozwiązania ma pozyskiwać, przechowywać i łączyć informację na temat obecnych i potencjalnych klientów firmy. Analizuje potrzeby i zachowania konsumenta, poznaje jego upodobania i szuka za nas schematów w jego zakupach, ale czy zwiększa sprzedaż?

Dobre stosunki to płaszczyzna, na której…

… zbudujecie wzajemne korzystne relacje handlowe. John Woods to był mądry gość. Dzięki indywidualnemu podejściu do klienta, które nastawione jest na mocną, rzetelną i profesjonalną jego obsługę budujemy z nim pozytywne relacje, które bardzo łatwo przekuć w ich zadowolenie z naszych produktów/usług. Partnerska komunikacja pomiędzy handlowcem a naszym klientem wpływa na bezpośredni wzrost sprzedaży, a co za tym idzie – zwiększenie zysków naszego przedsiębiorstwa. Poprzez wdrożenie strategii CRM, w której najważniejszym podmiotem jest nasz klient, przedsiębiorstwo pozyskuje jego zaufanie.

Sklasyfikuj swoich klientów

Niektóre systemy CRM dają możliwość ułożenia naszych klientów ze względu na kryterium ich opłacalności. Ta funkcja pozwala prowadzącemu biznes, stwierdzić na kim powinien skupić najwięcej uwagi. Co więcej, dzięki bazie kontaktów, którą można stworzyć w bazie, zawsze możemy wrócić do naszych dawnych kontrahentów i odnowić z nimi partnerskie relacje.

Dobra komunikacja w zespole to 70% sukcesu

Tak, jak z dietą 😉 Systemy CRM, które możemy obserwować na rynku, umożliwiają przełożonym wgląd w działania handlowców. Takie rozwiązanie umożliwia wsparcie pracownika, w czasie gdy ten spotka się z jakimś problemem. Wdrożenie takiego rozwiązania, znacznie usprawnia pracę w zespole i poprawia jej efektywność.

Dzięki niemu zastosujesz dwie najskuteczniejsze techniki sprzedaży

CRM gromadząc wszystkie intencje zakupowe klientów, tworzy ich dogłębną analizę jego potrzeb i preferencji. Dla każdej firmy to niezwykle ważne dane, które umożliwia nam określenie, który z naszych produktów cieszył się w jego oczach największym powodzeniem. Rozwiązanie to wspiera tym samym dwie techniki, które zwiększają sprzedaż: cross-selling (czyli oferowanie dodatkowego produktu bezpośrednio po zakupie towaru) oraz up-selling (proponowanie zakupu produktu droższego, o którym klient sam by nie pomyślał).

Nie zawiązuj supełków na nosie

W jednej z bajek Tuwima jego bohater, chcąc wszystko pamiętać, wiązał na nosie supły. Dzięki wdrożeniu CRM Ty nie będziesz musiał! Głównym atutem tego systemu jest fakt, że możesz używać go na komputerze, a także urządzeniach mobilnych. W dzisiejszych czasach, kiedy rozwój technologii sprawia, że codziennie pod ręką mamy jakieś cyfrowe urządzenie, niektóre CRM-y posiadają wbudowany moduł kalendarza, którego można używać w wersji offline i online, a te są wyposażone w wiele dodatkowych przydatnych, funkcji np. alarmy, przypomnienia, pop-upy. Dzięki nim odnotujesz nie tylko czas rozpoczęcia zadania czy spotkania, ale także jego zakończenie, ustalenia i lokalizacje!

CRM nie tylko zwiększa sprzedaż, pozwala także zaoszczędzić czas, minimalizuje opóźnienia i wspiera kontakt i relacje z klientem. Nie muszę Cię chyba przekonywać, że jeśli jeszcze nie zainwestowałeś w ten system, to jesteś gapa!

Maksymilian Sleziak 

Wspówłaściciel agencji Ageno.pl

Doświadczony twórca rozwiązań internetowych od 10 lat. Współwłaściciel agencji Ageno.pl zajmującej się wdrożeniami e-commerce opartymi o platformę Magento i aplikacji online miniCRM.pl jednego z najpopularniejszych prostych CRM-ów online w polsce. W firmach zajmuje się głównie koordynowaniem pracy agencji oraz doradzaniem Klientom Prywatnie pasjonat kolarstwa, fotografii i nowoczesnych technologii.