Jaki poziom dźwięku panuje w biurowych kabinach akustycznych?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jaki poziom dźwięku panuje w biurowych kabinach akustycznych?

Udostępnij:

Nowoczesna przestrzeń biurowa powinna nie tylko wpisywać się w aktualne trendy, ale także sprzyjać komfortowej i efektywnej pracy. W praktyce często w biurach, zwłaszcza typu open space, panuje hałas, który powoduje trudności w skupieniu oraz jest jednym z głównych czynników wypalenia zawodowego. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie kabin akustycznych do otwartych przestrzeni, aby zapewnić miejsce do pracy jednoosobowej lub zespołowej w skupieniu. Jednak czy tego rodzaju pody są w stanie skutecznie wyeliminować dźwięki z zewnątrz i zapewnić komfort podczas wideokonferencji, prezentacji czy spotkań teamu? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej akustyce biurowych budek dźwiękoszczelnych. Zapraszamy do lektury.

Dopuszczalne natężenie hałasu w pomieszczeniach biurowych

Hałas to powszechny problem przestrzeni biurowej. Generowany jest nie tylko przez ludzi, ale także wszelkie urządzenia, takie jak drukarki, niszczarki czy nawet szum wentylatorów w komputerach i klimatyzacji. Zbyt głośne otoczenie prowadzi do zmęczenia, niższej wydajności i stresu. Według obowiązującej w Polsce normy PN-N-01307:1994, natężenie hałasu w biurach nie może przekraczać 65 dB. Należy jednocześnie zaznaczyć, że pracownicy, których zadania wymagają dużej koncentracji i analizy, powinny przebywać w pomieszczeniach o komforcie akustycznym na poziomie 35-40 dB lub niższym. Dla porównania warto nadmienić, że szept to około 10-20 dB.

Jaki jest wpływ hałasu na koncentrację i efektywność pracy?

Hałas na poziomie powyżej 50 decybeli wypełniający przestrzeń biurową, może powodować zdenerwowanie, utrudniać koncentrację i prowadzić do zmęczenia pracowników. To jeden z czynników zaliczany do negatywnie wpływających na wydajność i efektywność pracy. Osoby wykonujące obowiązki zawodowe w takich warunkach, popełniają więcej błędów przez to, że trudniej jest im utrzymać skupienie. Dlatego tak ważne jest, aby przy aranżacji przestrzeni biurowych uwzględnić odpowiednie rozwiązania, takie jak kabiny akustyczne Hushoffice. Dzięki temu praca lub przerwy na relaks i wyciszenie będą przebiegać w bardziej komfortowych warunkach. Mniej zmęczony personel jest bardziej produktywny i przynosi większe zyski dla organizacji.

źródło: hushoffice.com

Recepta na hałas w biurze – kabiny akustyczne do pracy indywidualnej i zespołowej

Budki akustyczne zwiększają elastyczność aranżacji. Mniejsze kabiny biurowe, takie jak hushHybrid mogą być wykorzystane jako stanowisko pracy indywidualnej. Dzięki nim pracownicy podczas wideokonferencji czy szkoleń nie będą przeszkadzać innym osobom. Z kolei modułowe kabiny hushMeet.L z powodzeniem zastąpią tradycyjne sale konferencyjne. Idealnie sprawdzą się podczas burzy mózgów, rozmów kwalifikacyjnych oraz współpracy w grupach nawet 8-osobowych. Budki mogą być wyposażone w potrzebne akcesoria i meble, takie jak kanapy czy stoliki, dzięki czemu dopasują się do dynamiki pracy. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach tapicerki, aby łatwo wpasować je w stylistykę biura.

Czy w budce akustycznej panuje zupełna cisza? Normy akustyczne

Do pomiaru poziomu dźwięku w kabinach akustycznych, budkach telefonicznych i innych akustycznych meblach biurowych, stosuje się normę ISO 23351-1:2020, która pozwala nadać im klasę akustyczną A+, A, B, C lub D. Budki biurowe, których klasa w teście została określona jako A+, A i B zapewniają najlepszą prywatność mowy. Oznacza to, że rozmowy i spotkania w ich wnętrzu nie mogą zostać podsłuchane przez osoby znajdujące się poza podem. Izolacja akustyczna blokuje hałas i inne bodźce w obu kierunkach – zarówno z biura do kabiny, jak i z kabiny do biura. Dlatego są idealnym miejscem do prowadzenia poufnych i prywatnych rozmów w biurze, a także do wykonania zadań wymagających większego skupienia. Jednocześnie konstrukcja dobrej kabiny akustycznej pozwala bez problemu usłyszeć np. alarm przeciwpożarowy.

Zupełna cisza jest nienaturalna

Zupełna cisza może wydawać się idealnym sposobem na odpoczynek lub skupienie na pracy, ale faktycznie jest to sytuacja nienaturalna i niezdrowa dla organizmu. Nasze ciało i umysł stale odbierają sygnały z otoczenia, a dźwięki stanowią ważną część percepcji. Z tego powodu całkowita redukcja hałasu prowadzi do poczucia niepokoju lub dezorientacji. Do kabin akustycznych docierają z otwartego biura stłumione szumy o natężeniu około 40 dB. Jednocześnie ułożone warstwowo wysokiej jakości płyty wiórowe, szkło, pianka i tkanina gwarantują dyskrecję rozmów w środku.

źródło: hushoffice.com

Kabiny akustyczne – sposób na dodatkowe stanowisko pracy w biurze

Kabiny akustyczne to praktyczne rozwiązania, które umożliwiają utworzenie dodatkowych stanowisk do pracy indywidualnej, wideokonferencji lub spotkań zespołu w ograniczonej przestrzeni biura. Te niewielkie, zamknięte pomieszczenia zbudowane są z materiałów o dobrych właściwościach izolacyjnych i dźwiękochłonnych. Zróżnicowanie pod względem wielkości i funkcjonalności podów akustycznych sprawia, że odpowiadają na współczesne potrzeby w zakresie aranżacji przestrzeni. Dodatkowo, przy zmianie lokalizacji biura możemy zabrać je ze sobą do nowego miejsca.

 

Artykuł reklamowy powstał we współpracy z Hushoffice