Jakie będą nowe fundusze VC? 39 zespołów złożyło oferty do PFR Ventures

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Jakie będą nowe fundusze VC? 39 zespołów złożyło oferty do PFR Ventures

Udostępnij:

Od 12 do 29 lutego trwał nabór do pięciu programów PFR Ventures, które bazują na unijnych środkach z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Oferty złożyło 39 zespołów, które planują uruchomić lub już zarządzają funduszami venture capital.

PFR Ventures to zarządzający funduszami funduszy, który inwestuje w fundusze venture capital (VC) oraz private equity (PE). Pięć z programów PFR Ventures zasilonych jest kapitałem unijnym, to PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI oraz CVC. Ich celem jest stymulacja polskiego rynku innowacji oraz aktywizowanie różnych grup inwestorów prywatnych, w tym aniołów biznesu oraz korporacji.

W pierwszej serii naborów, PFR Ventures otrzymało 39 ofert od zespołów, które posiadają swoje fundusze VC lub dopiero planują je założyć. Analiza tych ofert potrwa najbliższe trzy miesiące, a pierwsze umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca bieżącego roku.

Kiedy start nowych funduszy?

– Spodziewamy się, że pierwsze fundusze rozpoczną inwestowanie środków z FENG już w drugiej połowie 2024 roku. Liczymy, że nowe pieniądze unijne ponownie pozwolą na rozwój licznych innowacyjnych projektów. Cieszy nas również balans pomiędzy ofertami od nowych zarządzających i tych, z którymi mieliśmy już kontakt inwestując w ramach poprzedniej edycji naszych programów zasilanych środkami UE. To dla nas istotne, aby zapewniać kapitał dla różnorodnych polskich zespołów – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Druga seria naborów ruszy 8 kwietnia, a okienko na aplikacje od funduszy będzie otwarte przez dwa tygodnie. Kolejne nabory zaplanowane są na II i III kwartał tego roku. Środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki pozwolą na zasilenie łącznie około 40 funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,8 mld zł, a dodatkowe 1,1 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. PFR Ventures przewiduje, że kapitał z FENG dostępny będzie dla zarządzających do końca 2025 roku.

Wcześniej pisaliśmy o liczącej ponad 150 milionów złotych inwestycji PFR Ventures w 4 polskie fundusze VC. 

Czytaj także: