Jakie laptopy kupują Polacy?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jakie laptopy kupują Polacy?

Udostępnij:

Laptopy to najchętniej kupowane komputery w Polsce, które daleko w tyle pozostawiły modele stacjonarne. Powoli też zmienia się nasz gust w kwestii samych laptopów. Jakie urządzenia zatem cieszą się największą popularnością?

Jak pokazują zarówno światowe, jak i rodzime statystyki, użytkownicy stawiają w pierwszej kolejności na mobilność. Niczym smartfon lub tablet, także laptopa chcemy zabierać ze sobą w podróż poza dom albo biuro. Największy wzrost sprzedaży zaliczyły tzw. laptopy konwertowalne.

Laptop jak telefon

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że mamy dostęp do rozwiązań szybszych i lepszych niż chociażby kilkanaście miesięcy temu. Zauważalne jest to zwłaszcza na rynku smartfonów, gdzie wiodące marki potrafią zaprezentować nawet dwa nowe flagowe modele w ciągu roku. Nowinki techniczne kuszą też posiadaczy laptopów – aż 22% spośród nich planuje zakup nowego modelu w okresie najbliższego roku. Te dane opublikował w tegorocznym raporcie Nielsen. Z czego wynika chęć wymiany sprzętu? Przede wszystkim z większych możliwości, jakie oferują najnowsze modele. Względem zakupów mamy też bardzo wyrafinowany gust, ponieważ w porównaniu z latami ubiegłymi wzrosły nasze wymagania. Nowy laptop ma być przede wszystkim niezawodny (60% wskazań w badaniu), zaawansowany technicznie (36%), a także elegancki (17%). O ile dawniej stawiano też na długowieczność, to obecnie już tylko nieco ponad 30% użytkowników deklaruje, że nie kupi nowego sprzętu, dopóki stary wciąż działa.

Tradycyjne laptopy w odwrocie

Choć zwykłe laptopy z ekranem o przekątnej 15,6 cala nadal są najczęściej kupowanymi urządzeniami tego typu w Polsce, statystyki pokazują intensywny wzrost zainteresowania pozostałymi rodzajami przenośnych komputerów. Taką tendencję przewiduje m.in. Ceneo.pl w tegorocznym raporcie dotyczącym sprzedaży laptopów w naszym kraju. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza urządzenia z mniejszym ekranem, ale za to dotykowym. Jednak zdecydowanie ważniejszym kryterium zakupowym jest mobilność. Raport Nielsena wskazuje, że ta cecha interesuje aż 39% kupujących. Ten trend wynika z potrzeb, zwłaszcza biznesowych, gdzie urządzenia mobilne takie jak smartfon czy tablet nie mogą podołać niektórym zadaniom, a jednocześnie użytkownicy nie chcą rezygnować z możliwości korzystania ze sprzętu w dowolnym miejscu. Dodatkowo laptopy wykorzystywane w podróży muszą spełniać wiele innych wymogów konsumentów. Najczęściej wskazywanym aspektem jest masa. Zamiast standardowych 3 kg wolimy modele ważące maksymalnie 1,5 kg. Większe możliwości to kolejny argument za wyborem laptopa konwertowalnego. Ogólnoświatowe badanie Grand View Research pokazuje, że alternatywy dla tradycyjnych laptopów kuszą nowościami. Jedną z nich jest np. możliwość korzystania z rysika, co przydaje się zarówno w biznesie, jak i codziennym użytkowaniu.

Co cenimy w laptopach?

Z preferencji zakupowych Polaków wynika, że niezwykle ważna jest możliwość długiej pracy na baterii. Stąd duża popularność ultrabooków i laptopów 2 w 1, gdzie możemy pracować bez zasilania kilkanaście godzin . Na potrzeby klientów odpowiadają producenci. Najnowsze dzieło znanej marki HP, czyli laptop konwertowalny Elite Dragonfly posiada wyjątkowo wytrzymałą baterię, która przy standardowych ustawieniach zapewnia 14 godzin pracy, a w trybie energooszczędnym nawet 21 godzin! Jest to możliwe pomimo faktu, że wewnątrz znajdziemy mocny procesor Intel Core i7 ósmej generacji oraz wbudowany modem LTE umożliwiający stałą łączność z Internetem.

Przykładamy też większą wagę do jakości obrazu. Już nie tylko laptopy gamingowe powinny umożliwiać oglądanie wideo w rozdzielczości Ultra HD. Obecnie nawet mniejsze modele oferują najwyższą jakość tego, co widzimy na ekranie. Wreszcie istotna pozostaje precyzja wykonania. Obudowa powinna być stylowa, utrzymana w ciekawej kolorystyce. Wewnątrz powinien znajdować się najlepiej dysk SSD, zdecydowanie bardziej odporny na wstrząsy i awarie niż sprzęt w technologii HDD. W dalszej kolejności interesują nas dodatki takie jak podświetlana klawiatura, wbudowany modem czy oferowane wraz ze sprzętem dodatkowe oprogramowanie.

 

Artykuł powstał przy współpracy firmy HP.