Jakie projekty realizuje ORLEN wspólnie ze startupami? Trzy przykłady wdrożeń

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ORLEN Skylight accelerator i startupy

Udostępnij:

ORLEN już po raz ósmy prowadzi nabór do programu ORLEN Skylight accelerator. Przy tej okazji przyglądamy się trzem projektom, z którymi koncern nawiązał współpracę.

ORLEN Skylight accelerator to korporacyjny program skierowany do młodych podmiotów technologicznych z Polski i zagranicy, które wspólnie ze spółkami z Grupy ORLEN chcą skalować i komercjalizować swoje innowacyjne rozwiązania. Akcelerator działa na rynku już od dwóch lat. W tym czasie zrealizował siedem rund naboru, w ramach których ogłoszono około 150 wyzwań, m.in. w takich obszarach jak sprzedaż detaliczna, logistyka, bezpieczeństwo, petrochemia czy energetyka. Do tej pory ORLEN, w ramach wdrożeń pilotażowych, podjął współpracę z ponad 20 startupami. Wśród nich znalazły się m.in. Ledholo, Saule Technologies i EbigData.

Przyjrzyjmy się projektom, jakie wspólnie z ORLEN realizują te trzy startupy.

Ledholo

Ledholo to polski startup, który specjalizuje się w produkcji wyświetlaczy z efektem holograficznym. Jeden z takich wyświetlaczy został zainstalowany na stacji ORLEN przy Al. Solidarności w Warszawie. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu klienci byli witani przez dynamicznie zmieniający się obraz przedstawiający polskiego kierowcę wyścigowego i rajdowego, Roberta Kubicę.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych nośników marketingowych oferowanych przez startup LEDHOLO, ORLEN może wykorzystywać nowe kreacje, aby jeszcze skuteczniej promować markę stop.cafe oraz produkty gastronomiczne.

Saule Technologies

Saule Technologies to kolejny ze startupów współpracujących z ORLEN, który opracował rozwiązanie z zakresu wizualizacji – etykiety zasilane światłem. Wykorzystują one perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, co sprawia, że są energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Etykiety posiadają dwu- lub trójkolorowy wyświetlacz, który umożliwia prezentację tekstów, grafik i reklam. Saule Technologies umożliwia zdalne zarządzanie komunikatami wyświetlanymi na etykietach, co skraca czas potrzebny na opisywanie produktów na półkach.

Dzięki zastosowaniu etykiet zasilanych światłem koncern może bardziej efektywnie zarządzać cenami oraz wyeliminować konieczność wymiany baterii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, a tym samym ograniczyć swoje zużycie energii i związany z tym wpływ na środowisko naturalne.

EbigData

Współpraca ORLEN z EbigData ma na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do wyboru najlepszych lokalizacji dla ładowarek EV i automatów paczkowych. W ramach pilotażu startup opracował innowacyjne narzędzia, oparte na autorskim algorytmie AI , które pomaga zautomatyzować i zoptymalizować procesy decyzyjne w obszarze elektromobilności oraz ORLEN Paczki.

Trwa nabór do 8. rundy ORLEN Skylight accelerator

ORLEN Skylight accelerator stale rozwija się i wprowadza kolejne innowacyjne technologie poprzez współpracę ze startupami. Obecnie trwa nabór do ósmej rundy programu, w ramach której startupy z Polski i zagranicy mają szansę podjąć wyzwania technologiczne zdefiniowane przez spółki z Grupy ORLEN.

Organizatorzy akceleratora zapraszają wszystkie startupy, które posiadają rozwiązania technologiczne odpowiadające m.in. na poniższe wyzwania:

  • zwiększanie efektywności odzysku wody poprocesowej, zawierającej węglowodory do procesu elektrolizy;
  • przetwarzanie danych sejsmicznych;
  • narzędzia do predykcji produktywności lądowej i morskiej turbiny wiatrowej;
  • optymalizacja zużycia energii w zakładach produkcyjnych.

Pełna lista wyzwań oraz formularz aplikacyjny są dostępne za pośrednictwem tej strony internetowej (link). Nabór potrwa do 11 sierpnia.