Janusz Palikot prezentuje odtworzoną polską gorzałkę Okovitę

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Janusz Palikot prezentuje odtworzoną polską gorzałkę Okovitę

Udostępnij:

1339 inwestorów crowdfundingowych wsparło Janusza Palikota, by przywrócić świetność tradycyjnej, małopolskiej gorzałki – Okovity. Niespełna rok po zbiórce biznesmen zaprezentował rezultat przedsięwzięcia. To 7 destylatów pod marką Tenczyńska Okovita, powstałych na bazie ziemniaków, zbóż, a także… piwa! Wszystkie już można kupić w internecie, a do końca roku także w sklepach stacjonarnych w całej Polsce.

– Minął rok od kampanii crowdfundingowej, który poświęciliśmy na realizację założeń i obietnic złożonej inwestorom. Przedpremierowo zaprezentowaliśmy Okovitę ponad 1300 akcjonariuszom, którzy rok temu powierzyli nam swoje pieniądze. Teraz możemy przedstawić produkt konsumentom w całej Polsce. Mimo utrudnień związanych z lockdownem, dołożyliśmy starań, by produkt ujrzał światło dziennie w zakładanym terminie. Cieszę się, że to się udało – powiedział Janusz Palikot.

Inwestycje na finiszu

Tenczyńska Okovita to firma stworzona przez Janusza Palikota we wrześniu 2019 roku. Jej cel to rozwój produkcji piw starzonych w beczkach po mocnych alkoholach, a także wielki powrót małopolskiej gorzałki. W realizacji przedsięwzięcia pomogła kampania crowdinvestingowa na Crowdway.pl.

Dzięki pozyskanym z crowdfundingu środków Tenczyńska Okovita kończy wyposażenie wydzielonej części Browaru Tenczynek w instalacje do destylacji słodu i zbóż do produkcji okowity wedle receptur z XIX w. Przejęła też od browaru produkcję serii piw RIS Barrel Aged, która miała premierę w ubiegłym roku oraz wprowadzi kolejne edycje piw starzonych, w tym po Okovicie.

– W ciągu niespełna roku sprzedaliśmy prawie 200 Beczek Palikota. Już przyjmujemy zamówienia hurtowe na zakup Okovit, także piwa leżakują w kolejnych beczkach, więc mogę powiedzieć, że realizujemy nasz założony w 2019 roku plan. Do 2024 planowana sprzedaż wyniesie 6 tys. hektolitrów rocznie, z czego 5 tys. stanowić będzie Okovita – zapowiada Janusz Palikot.

W historycznych piwnicach Browaru Tenczynek powstaje taproom – miejsce degustacji pełnej oferty piw oraz Okovity. – Obecnie trwa remont, który zamierzamy zakończyć się w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Uroczyste otwarcie taproomu planujemy na koniec br. lub początek przyszłego roku, o ile prac nie spowolni kolejny lockdown – dodaje.

Karta alkoholi premium Tenczyńskiej Okovity

Okowita to alkohol wysokoprocentowy, który tradycyjnie wytwarzany był na terenie Małopolski, na bazie zbóż i ziemniaków, w procesie trzykrotnej destylacji. Obecnie Tenczyńska Okovita nawiązuje do tego szlachetnego trunku, tworząc destylaty w siedmiu wariantach smakowych. Cztery premierowe odmiany Tenczyńskiej Okovity destylowane w miedzianym alembiku z udziałem roślin, to: Ziemniak, Żyto, Pszenica i Jęczmień. Pozostałe trzy to tzw. Bierbrandy, czyli wysokoprocentowe alkohole otrzymywane z destylacji piw: Koźlak, Pils i RIS. Cena za butelkę 0,5 l wynosi od 130 zł do 200 zł.

– Nasza Okovita plasuje się na półce alkoholi premium. Na jej cenę składa się produkcja w alembiku, akcyza oraz destylaty z piwa. Butelki sprowadzamy z Francji, korek importujemy z Włoch, a etykieta produkowana jest z papieru czerpanego. Walory smakowe są nieporównywalne z żadnym z kraftowych alkoholi wysokoprocentowych dostępnych aktualnie na polskim rynku – dodaje Palikot.

W ofercie Tenczyńskiej Okovity znajdują się:

  • Okovita Ziemniak to przyjemny destylat o gładkiej teksturze. W smaku wyraźnie wyczuwalna jest lekka słodycz ziemniaka, którą równoważą delikatne akcenty dymu, z subtelnym, korzennym finiszem.
  • Okovita Żyto – Destylat stworzony na tradycyjnej żytniej podstawie. Intensywny, bogaty i złożony. W smaku odnajdziemy ledwie wyczuwalną słodycz. Długi i aksamitny finisz wnosi lekkie orzechowe akcenty.
  • Okovita Jęczmień – klasyczny destylat stworzony na solidnej, jęczmiennej bazie. Delikatna, miękka tekstura. W smaku odnajdziemy subtelną chlebową słodowość, wspartą drzewnymi akcentami. Całość dopełnia lekki posmak czarnej porzeczki.
  • Okovita Pszenica – destylat o czystym, zbożowym smaku. Delikatne nuty orzeźwiających cytrusów wnoszą do Okovity powiew lekkości i świeżości. Na finiszu Pszenica prezentuje się klasycznie i klarownie.
  • Bierbrand Koźlak to destylat ciemnego piwa Bock, utytułowanego trzema Złotymi Medalami (Good Beer 2018, Kraft Roku 2018 i 2019) z wyraźnymi nutami ciemnych owoców – wiśni i śliwki.
  • Bierbrand Pils to destylat powstały na bazie goryczkowego piwa typu Pils z Browaru Tenczynek, który, podobnie jak w swojej piwnej bazie, ma lekko słodowy charakter. W smaku dominują aromaty świeżego chmielu, kwiatów, owoców i ziół.
  • Bierbrand RIS jest destylatem bogatego w smaku, leżakowanego 2 lata piwa 9% w stylu Russian Imperial Stout, przerobionego na 43% alkohol z subtelnymi aromatami wanilii i dębowego drewna w tle. Jest unikatem na rynku alkoholi premium. Powinien być spożywany na ciepło (bez lodu, schładzania w lodówce), idealnie komponuje się z daniami słodkimi z natury.