Japończycy przetestowali samojeżdżacy autobus. Przejechali 400 metrów

Dodane: 21.11.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Po zakończonych testach, Robot Shuttle być może trafi na teren centrów handlowych i kampusów uniwersyteckich. Z czasem natomiast na drogi słabo zaludnionych miejscowości w Japonii.

Na zdjęciu: Robot Shuttle | fot. Easy Mile | modyfikacja: 632×348

6 pasażerów 

Samojeżdżący autobus Robot Shuttle wyjechał na ulice Japonii dwa tygodnie temu. Podczas testu pokonał zamknięty odcinek drogi o długości 400 metrów biegnący wzdłuż jeziora Tazawa oraz rozpędził się do mniej więcej 10 km/h. Na pokładzie pojazdu znalazło się sześciu pasażerów, czyli połowa tego ile jest w stanie pomieścić maszyna. Według uczestników programu pilotażowego, jazda odbyła się bez żadnych zarzutów. 

Seiko Fujimura, 77-letni mieszkaniec Senboku, powiedział, że podróż przebiegła na tyle spokojnie i cicho, że mógł bez przeszkód rozmawiać ze znajomym. – Jazda autobusem była bardziej komfortowa niż podróż samochodem kierowanym przez mojego ojca – dodał 8-letni Rikuto Tomishima, cytowany przez The Japan Times

Centra handlowe i kampusy uniwersyteckie 

Robot Shuttle to autonomiczny bus opracowany wspólnie przez DeNA z Tokyo i EasyMile z Francji. Wyposażony jest w kamery i sensory, dzięki którym rozpoznaje i omija obiekty znajdujące się na jego torze ruchu. Do tego napędzany jest prądem. Lokalne władze zamierzają w przyszłości wypuścić na ulice japońskich miast podobne pojazdy. 

Zdaniem przedstawicieli DeNa, samojeżdżący autobus Robot Shuttle sprawdzi się przede wszystkim wożąc pasażerów od budynku do budynku na terenie centrów handlowych, po kampusach uniwersyteckich i podobnych im obiektach. Nie wiadomo jednak, kiedy maszyna na stałe znajdzie się na drogach w Japonii.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem