Jeden z lubelskich kościołów testuje urządzenia do bezgotówkowych wpłat na cele charytatywne

Dodane: 27.11.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

W jednej z lubelskich parafii pojawi się urządzenie zwane ofiaromatem. Za jego pomocą wierni będą mogli składać datki bezgotówkowo. System umożliwi wybranie konkretnej sumy i przeznaczenie składanej ofiary np. na cele charytatywne lub parafialne.
Ofiaromat znajdzie się w przedsionku kościoła. Tradycyjny sposób składania ofiar, np. na tacę pozostanie bez zmian.

Na razie nie podano, od kiedy urządzenie pojawi się w kościele.

Inne elektroniczne urządzenia do wpłacania datków

Nad podobną maszyną od dłuższego czasu pracuje warszawska spółka Hilltech. W tym przypadku urządzenie wykorzystuje tradycyjny terminal płatniczy, a nazywa się roboczo donacjomatem.

Także Mastercard zapowiedział niedawno wyprodukowanie podobnego urządzenia razem z Caritasem. Donacjomat Mastercarda ma służyć do zbierania datków na finansowanie statutowej działalności Caritasu. Maszyny tego typu staną w miejscach użyteczności publicznej np. na lotniskach. Docelowo donacjomaty pojawią się także w innych miejscach np. w muzeach lub instytucjach kultury finansujących się dzięki wsparciu darczyńców.

Zniczomat sprzeda znicze i świece

Mastercard planuje też przygotowanie bezgotówkowego urządzenia do zakupu zniczy, tzw. zniczomatu. Będą to maszyny vendingowe podobne do automatów z napojami w których kupimy świece i znicze. Zapłacimy za nie bezgotówkowo. Dochody ze sprzedaży wspomogą charytatywną działalność Caritasu. Pierwszych kilkanaście zniczomatów wprowadzonych na rynek we współpracy z Caritasem pojawi się na początku przyszłego roku.

Różne formy płatności bezgotówkowych stają się w Polsce bardzo popularne. Narodowy Bank Polski podaje, że na rynku polskim jest 42,1 mln kart płatniczych (na koniec drugiego kwartału 2019 r.). Także z danych NBP wynika, że II kw. bieżącego roku był pierwszym w historii, gdy wartość różnych transakcji kartami przekroczyła już 200 mld zł.

Rosnąca popularność płatności elektronicznych zachęca różne instytucje, w tym Kościół do pójścia z duchem czasu. Rośnie liczba parafii, w których skorzystamy z terminali płatniczych, głównie dzięki wsparciu ze strony fundacji Polska Bezgotówkowa.

Na zdjęciu: donacjomat | Fot.mat.pras. Hilltech

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem