Jeden z najmocniejszych superkomputerów na świecie powstanie w Czechach

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Jeden z najmocniejszych superkomputerów na świecie powstanie w Czechach

Udostępnij:

Nasi sąsiedzi planują stworzenie ogromnego systemu HPE, który będzie wspierał badania naukowe, medyczne i inżynieryjne.

e-INFRA CZ, czyli największa e-infrastruktura dla nauki, badań i edukacji w Republice Czeskiej (w skład wchodzi m.in. Politechnika Ostrawska, która jest wiodącym ośrodkiem High Performance Computing) zajęła się pracami na nowym superkomputerem, który o nazwie „EURO_IT4I”.

Swój udział w powstaniu nowego narzędzia, które zapoczątkuje światowej klasy superkomputery eksaskalowe, będzie miała firma Hewlett Packard Enterprise, która dostarczy  swoje systemy HPE Apollo 2000Gen10 Plus (wyposażony w procesory 2. generacji AMD EPYC) oraz HPE Apollo 6500 (wykorzystujące ponad 500 procesorów graficznych NVIDIA A100 Tensor Core.

 

Wszystkie nowe podzespoły będą tak zaprojektowane, aby były w stanie obsłużyć wysokie obciążenia HPC – w końcu superkomputer będzie tworzyć zaawansowane modele i symulacje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

HPE Apollo 2000 będzie m.in. wyposażony z system chłodzenia cieczą, aby zwiększyć jego efektywność energetyczną i moc. Co więcej, aby lepiej i efektywniej zarządzać przetwarzaniem i przechowywaniem danych, HPE zintegruje również system pamięci masowej Cray ClusterStor E1000, który wykorzystuje funkcje oprogramowania i sprzętu do dostosowywania się do  wymagań w zakresie wysokowydajnej pamięci masowej.

Innowacyjny system EuroHPC firmy T4Innovations ma być instalowany już w 2021 roku.