JR HOLDING łączy siły z AIP SEED – razem zainwestują 100 mln zł w startupy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

JR Holding-aip seed

Udostępnij:

JR HOLDING objął 304 tys. warrantów subskrypcyjnych, uprawniających do objęcia takiej samej liczby akcji w TECH-RISE ASI S.A. w zamian za 4,25 mln zł. Wraz z posiadanymi już akcjami JRH osiągnie łącznie 10% w kapitale spółki. Do spółki zostaną ponadto wniesione aktualne inwestycje Fundacji AIP. Jednocześnie nazwa TECH-RISE została zmieniona na AIP SEED ASI S.A. Dzięki temu powstanie podmiot inwestujący w startupy na najwcześniejszym stadium rozwoju – pre-seed i seed.

Przedsięwzięcie łączy kompetencje Fundacji AIP, która do tej pory zainwestowała w ponad 100 spółek na etapie pre-seed i seed, oraz inwestorów: Januarego Ciszewskiego (za pośrednictwem JR HOLDING), a także panów Pawła i Jacka Ossowskich (którzy obejmą łącznie 11% udziału w kapitale AIP SEED ASI).

– Dzięki dokonanym i planowanym transakcjom stworzymy nowy aktywny podmiot inwestujący w przedsięwzięcia na początkowym etapie. Współpracując z JR HOLDING oraz pozostałymi inwestorami spółki, oraz inwestorami z sieci Fundacji AIP zapewnimy kapitał na rozwój wielu innowacyjnych przedsięwzięć. Zamierzamy kontynuować strategię inwestowania z udziałem koinwestorów, w tym JR HOLDING, z którym już współpracowaliśmy w przeszłości np. przy inwestycji w Sidly. Liczę, że współpraca będzie wielowymiarowa i będzie obejmować zarówno wspólne inwestycje, pozyskiwanie zewnętrznych inwestorów dla naszych startupów czy współorganizowania dalszych rund inwestycyjnych, a także wsparcia know-how dla spółek portfelowych – deklaruje Dariusz Żuk, szef Fundacji AIP i CEOAIPSEED ASI.

Fundacja AIP obejmie ponad 60% kapitału spółki wnosząc posiadane obecnie ponad 40 inwestycji, wśród których znajdują się takie spółki jak Plenti, Foodsi, Glov czy Sidly. W wyniku tych działań powstanie firma inwestycyjna, która w najbliższych latach przeznaczy na inwestycje w startupy około 100 mln zł. Podmiot zamierza inwestować do około 1 mln zł w pojedyncze przedsięwzięcie. Środki na inwestycje będą pochodzić z wyjść z aktualnych inwestycji, od inwestorów spółki oraz z planowanej nowej emisji akcji. Partnerzy deklarują chęć wprowadzenia AIP SEED ASI na NewConnect.

– Inwestycja w AIP SEED daje nam ekspozycję na innowacyjne projekty na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wraz z funduszami Smartlink domyka unikalny ekosystem inwestycyjny zawierający inwestycje od pre-seed po growth. Dzięki tak szerokiemu spektrum inwestycji, wraz z udziałem partnerów, będziemy mogli wspierać najbardziej perspektywiczne przedsięwzięcia na wszystkich etapach rozwoju – dodaje January Ciszewski, Prezes JR HOLDING.