Jubileuszowy rok Krakowskiego Parku Technologicznego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Jubileuszowy rok Krakowskiego Parku Technologicznego

Udostępnij:

Od spółki zarządzającej specjalną strefą ekonomiczną o powierzchni 66 ha do dysponującej pełną ofertą usług parku technologicznego instytucji otoczenia biznesu zarządzającej Polską Strefą Inwestycji w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim. Tak w skrócie można przedstawić 25-letnią historię Krakowskiego Parku Technologicznego.

–  Za nami ćwierć wieku działań mających na celu przyciągnięcie inwestycji do Małopolski, tworzenia usług wspierających rozwój biznesu, otwierania nowych możliwości dla przedsiębiorców. Staramy się zawsze być w awangardzie: od ponad 13 lat prowadzimy inkubator technologiczny, od 10 wspieramy branżę gier, nie boimy się projektów kosmicznych, prezentujemy Fabrykę Przyszłości, ściągamy do Małopolski startupy z zagranicy. Tak naprawdę motorem naszego rozwoju są przedsiębiorcy – to dla nich rozwijamy naszą ofertę, to ich sukcesy cieszą nas najbardziej – mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.

Historia Krakowskiego Parku Technologicznego

Krakowski Park Technologiczny powstał jako Centrum Zaawansowanych Technologii – Kraków sp. o.o. w grudniu 1997 roku. Jak mówi Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora, z KPT związana prawie od samego początku.

– Rozwój KPT można podzielić na trzy okresy: walka o przetrwanie, nasze czasy i non stop future. Pierwszy, 10-letni okres to przygotowanie nowoczesnej strategii, pierwsze projekty unijne, tworzenie narzędzi przyciągania inwestycji. Ten etap zakończył się obchodami 10-lecia w nowym, będącym już własnością KPT budynku, powstałym dzięki funduszom unijnym. Nasze czasy, czyli czas na rozwój, przede wszystkim funkcjonalności parku technologicznego. 20-lecie KPT odbyło się pod hasłem Non stop future. Teraz stawiamy sobie za zadanie wyprzedzanie rzeczywistości, staramy się budować takie narzędzia, które poprowadzą naszych przedsiębiorców w technologiczną przyszłość – mówi Krystyna Sadowska, dział obsługi inwestora KPT.

– Zdecydowaliśmy, że ten rok poświęcimy prezentacji oferty KPT dla firm na różnych etapach rozwoju. Nasz jubileusz będziemy celebrować cały rok, pokazując różne grupy naszych klientów: startupy, branżę gier, przedsiębiorców przemysłowych, firmy IT, by na koniec roku nagrodzić ich sukcesy – mówi Dorota Skotnicka, wiceprezes zarządu KPT.

Zacznijmy od startupów

I tak zaczynamy od prezentacji Inkubatora Technologicznego KPT, w którym obecnie przebywa 40 firm, a w ciągu tych kilkunastu lat przewinęło się ich blisko 150. Idea wspierania startupów zrodziła się około 2005 roku, co zbiegło się z możliwością pozyskiwania środków unijnych. Już w 2006 roku został uruchomiony pierwszy program preinkubacyjny. A w 2008 roku powstał pierwszy budynek KPT i zarazem pierwsza siedziba spółki. Dzisiaj biura dla startupów wynająć można na Ruczaju, a Inkubator oferuje także wsparcie szkoleniowe, mentoringowe i udział w licznych projektach oraz programach wsparcia, także na rynku międzynarodowym. Wiele firm odniosło sukcesy, ale w tym miejscu warto wymienić: Autenti, Reality Games, BerryLife, Seedia, Findair, Talent Alpha, Synerise, InMontionLabs czy Cardinal Cryptography. To firmy, które zaczynały w Inkubatorze, by sięgnąć po komercyjny sukces.

Jednak startupy to nie tylko Inkubator Technologiczny. Przez te lata rozwijaliśmy programy wsparcia dla naszych najmłodszych przedsiębiorców. Od kilku lat prowadzimy program akceleracyjny, z którego skorzystało 85 startupów, zaczynamy także jego międzynarodową edycję. I tu mamy znakomite przykłady komercyjnych wdrożeń, np. Sense, ZEME, Airly, EpicVR czy nsFlow. Pomagamy także w ekspansji zagranicznej. Współpracujemy z organizacjami startupowymi, realizujemy liczne wydarzenia i wydawnictwa wspierające rozwój startupów.

Od 10 lat wspieramy branżę gier

W drugim kwartale odbędzie się Digital Dragons, wiodąca w Europie konferencja dla branży gier, która także świętować będzie jubileusz – dziesięciolecie. To doskonała okazja, żeby pokazać rozwój tej branży na przestrzeni dekady oraz potencjał Małopolski i Krakowa w jej rozwoju. W portfolio KPT poza konferencją znajdują się także inne działania: Digital Dragons Academy dla początkujących w branży, Inkubator dla startupów growych, akcelerator dla firm zagranicznych, które chcą tworzyć gry w Polsce i wreszcie badania rynku, z których od wielu lat korzysta cały sektor.

– Zaczynaliśmy od 300 uczestników, teraz w ICE spodziewamy się półtora tysiąca osób (o ile pandemia pozwoli). Jako pierwsi dostrzegliśmy potencjał tej branży i to był początek prawdziwego boomu, zwróciliśmy oczy całej Polski i regionu na ten obszar biznesowy. Trafiliśmy wówczas w potrzeby środowiska i stąd tak dynamiczny rozwój tego wydarzenia – mówi Krzysztof Krzysztofiak, dyrektor działu parku technologicznego w KPT.

Przemysł 4.0 i zwolnienia podatkowe

Kolejny kwartał poświęcimy firmom przemysłowym i produkcyjnym, które korzystają z ulgi podatkowej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji czy współpracują w ramach programu akceleracyjnego KPT ScaleUP i konsorcjum hub4industry. Rok 2021 okazał się rekordowy jeśli chodzi o pozyskanie inwestycji w Małopolsce – 68 przedsiębiorców postanowiło rozwijać tutaj swój biznes. KPT stoi także na czele konsorcjum, które przez ostatnie dwa lata wspierało przedsiębiorców w transformacji cyfrowej.

KPT powstał po to, by obsługiwać inwestycje w ramach – wtedy jeszcze – specjalnej strefy ekonomicznej. Strefa obejmowała wówczas 66 ha terenów inwestycyjnych, a wydanie kilku zezwoleń rocznie było sukcesem. Dzisiaj zarządzamy Polską Strefą Inwestycji w całej Małopolsce i powiecie jędrzejowskim i rocznie oferujemy kilkudziesięciu przedsiębiorcom ulgę podatkową – mówi Krystyna Sadowska z działu obsługi inwestora, ze strefą związana prawie od samego początku.

Największe inwestycje w ciągu tych 25 lat należą do światowych koncernów takich jak: MAN, Comarch, Valeo, Brembo, Lafarge, Shell, Somfy czy Synthos. Ale w ciągu ostatnich lat udało nam się przekonać do współpracy także polskich małych i średnich przedsiębiorców i to właśnie oni w większości korzystają z ulgi podatkowej. Na gospodarczej mapie Małopolski, niemal w każdej gminie można znaleźć małe i średnie, lokalnie działające firmy, rozwijające się w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Sukces KPT to sukces naszych firm

Mamy wielką nadzieję, że pod koniec roku uda nam się spotkać z naszymi firmami, partnerami, współpracownikami czyli wszystkimi przyjaciółmi KPT i w ten sposób celebrować jubileusz. Przez te lata najbardziej staraliśmy się być blisko przedsiębiorców i reagować na ich potrzeby.

– Misja KPT brzmi: Wspieramy nowoczesną gospodarkę, pomagając firmom rozwijać się szybciej. Wartość naszej pracy mierzymy sukcesami naszych klientów. Z dumą patrzymy jak zmienił się obraz naszego regionu w ciągu tych 25 lat i cieszymy się, że mogliśmy się do tego przyczynić – mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.