Jury wyłoniło finalistów trzeciej edycji Chivas The Venture!

Dodane: 11.12.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Jury trzeciej edycji prestiżowego konkursu Chivas The Venture wyłoniło 13 startupów, które już wkrótce powalczą o miejsce w finale! To dla nich organizatorzy przygotowali cykl specjalnych, mentorskich warsztatów, które mają wesprzeć ich w drodze po zwycięstwo.

Celem całego projektu jest bowiem wsparcie oraz promowanie innowacyjnych startupów, rozwiązujących istotne problemy społeczne. Wielki finał polskiej edycji już 18 stycznia w Warszawie!

Złota 13-tka chce zmieniać świat

Spośród niemal 100 nadesłanych zgłoszeń, jury po długich obradach wybrało 13 finalistów, którzy zostaną zaproszeni do kolejnego etapu prestiżowego konkursu i wezmą udział w warsztatach organizowanych przez markę Chivas. Każdy z nich ma szanse dostać się do ścisłego finału i zawalczyć o udział w globalnej edycji projektu.

W tegorocznym jury zasiadają: najlepszy polski hokeista w historii – Mariusz Czerkawski – znany nie tylko dzięki swoim międzynarodowym sukcesom, ale także zaangażowaniu w wiele akcji społecznych i charytatywne, jedna z najbardziej znanych ekspertek w dziedzinie startupów – Agnieszka Maciejowska, Marian Owerko – współzałożyciel spółki Bakalland SA oraz Wiceprezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu oraz Eric Benoist – Prezes Zarządu Wyborowa Pernod Ricard oraz Pernod Ricard Central Europe.

Lista inspirujących finalistów

Dancing międzypokoleniowy: ideą startupu jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek oraz łączenie pokoleń. Dancing uczy tolerancji i odwagi życiowej, inspiruje do rozwijania swoich pasji niezależnie od wieku. Jego podstawową aktywnością jest organizacja eventów tanecznych.

Bioseco: to zespół inżynierów i ornitologów, którym bliska jest ochrona ptaków oraz tworzenie nowych technologii służących ochronie środowiska. Ich system pozwala na miarodajne zbadanie zjawiska kolizji ptaków z samolotami i farmami wiatrowymi, a przede wszystkim, na ograniczenie takich wypadków w przyszłości.

Outlet spożywczy: to inteligenta platforma internetowa automatyzująca proces dystrybucji pełnowartościowych artykułów spożywczych o kończącym się terminie ważności. Startup swoim pomysłem na biznes rozwiązuje problem marnowania żywności, umożliwiając odbiorcom zakup produktu w cenie niżej o 60 procent, a producentom zysk, mimo krótkiej daty przydatności żywności.

Andervision: to startup technologiczny, który zajmuje się tworzeniem nowych technologii proekologicznych, ułatwiających wznoszenie domów pasywnych, które poprawiają stan środowiska poprzez zastosowanie innowacyjnych eko betonów. Firma pracuje także nad systemami ochrony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza. W ciągu roku w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie ponad pół miliona osób, a Andervision chce temu przeciwdziałać.

DekoEko: to inkubator innowacyjnych pomysłów w dziedzinie recyklingu. Firma nadaje drugie życie odpadom i pozornie zużytym przedmiotom. Edukuje i inspiruje społeczeństwo, konsumentów oraz firmy, zachęcając ich do wykorzystywania odpadów na cele użytkowe, produkcyjne, edukacyjne i promocyjne.

Biolumo: to startup, który rozwiązuje bardzo ważny społecznie problem – precyzyjne przypisywanie antybiotyków oraz ich skutek, czyli rosnącą antybiotykooporność bakterii. W obecnym tempie rozwoju bakterie będą powodem zgonów większej liczby osób niż rak i wypadki drogowe już w 2050 roku (według raportu rządu brytyjskiego AMR Review). Biolumo chce temu zapobiec.

Blue Bird: choroby i dysfunkcje kręgosłupa dotyczą ponad połowy osób, którzy pracują w pozycji siedzącej. Firma Blue Bird chce im pomóc poprzez wprowadzenie na rynek krzesła hybrydowego i działaniach skupiających się na propagowaniu nawyku odpowiedniej postawy już w szkołach. 

Neuro Device: spółka technologiczna oferująca innowacyjne rozwiązania w obszarze MedTech, które wpływają na poprawę jakości ludzkiego życia. Ideą projektu jest opracowanie pierwszego na świecie systemu do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy (afazji). Zgodnie z dostępnymi danymi, takiej terapii potrzebuje aż 1 na 250 osób na świecie. Urządzenie będzie można zastosować nie tylko w terapii profesjonalnej, ale umożliwi też terapię domową. Będzie gwarantować zarówno przyspieszenie rehabilitacji, jak również znaczną poprawę jej efektów, umożliwiając pacjentom powrót do normalnego życia.

Hachi: to startup tworzący komunikator ParrotOne, który ma ułatwiać komunikację osobom niepełnosprawnym i seniorom. Aplikacja, po wybraniu nawet jednej litery, wyświetli podpowiedzi nie tylko słów, ale przede wszystkim całych zwrotów i równoważników zdań, stając się tym samym “oknem na świat” dla osób, które nie mogły do tej pory korzystać z takich udogodnień.

Hyper Poland: to wynalazek oparty na pomyśle Elona Muska. Startup chce stworzyć lewitujące magnetycznie kapsuły poruszające się w rurach, gdzie panuje znacznie obniżone ciśnienie, zbliżone do próżni. Dzięki temu kapsuły mogą osiągać prędkość nawet 1200 km/h. Jednocześnie Hyper Poland eliminuje wady obecnych środków transportu – jest bezpieczny i bezkolizyjny.

Holoroad: startup swoją działalność opiera na pomocy osobom niedowidzącym. Stworzona przez nich aplikacja pozwala, za pomocą smartfonu włożonego w zestaw VR, pokazanie w czasie rzeczywistym obrazu zarejestrowanego kamerą w postaci wysokokontrastowej. W takiej postaci osoby prawie niewidome są w stanie rozpoznać znajdujące się w otoczeniu obiekty. Prowadzi to do wzrostu samodzielności i pewności siebie poprawiając znacznie ich komfort życia. 

Polak Pomaga: to portal crowdfundingu charytatywnego nastawiony na pomoc drugiemu człowiekowi. Firma pomaga rozwiązywać problemy z finansowaniem działalności charytatywnych fundacji, ułatwia im też zbiórki środków na działalność statutową, a wspiera w gromadzeniu środków osoby fizyczne.

CardioCube: to sterowana głosem aplikacja, która pełni role asystenta dla osób z chorobami serca. Wystarczy mówić do urządzenia – CardioCube zapisuje informacje i przekazuje je do lekarza, który w razie problemów może pomóc szybciej.

Pitch na miarę zwycięstwa

Pitch, czyli krótkie, 2-3 minutowe wystąpienie zwięźle przedstawiające pomysł na biznes, decyduje o zwycięstwie w programie The Venutre. Cykl specjalnie przygotowanych szkoleń i warsztatów dla 13 finalistów trzeciej edycji Chivas The Venture pomoże im w zaprezentowaniu swojego pomysłu przed gronem jury, a w przyszłości także przed innymi inwestorami. Zajęcia poprowadzą m.in. takie osobowości ze świata startupowego jak Kamil Kozieł – mówca TEDx, specjalista w zakresie prezentacji i prelekcji oraz Piotr Bucki – coach, marketingowiec i specjalista w zakresie pitchingów i autoprezentacji.

Finał polskiej edycji odbędzie się już 18 stycznia w Warszawie! W lipcu 2018 roku laureat będzie rywalizować z uczestnikami z całego świata o pulę nagród, wynoszącą 1 mln dolarów.