Już niedługo ukaże się tańsza i sprawniejsza wersja ChatuGPT

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

Już niedługo ukaże się tańsza i sprawniejsza wersja ChatuGPT

Udostępnij:

Niedawno, na pierwszej konferencji OpenAI skierowanej do deweloperów, omówiono nowe funkcje wprowadzone do popularnego i użytkowanego przez wielu internautów ChatuGPT. Nowości dotyczą modeli: GPT-4 oraz GPT-3,5, opartych na szeroko rozbudowanych bibliotekach informacji. 

Aktualnie, aż 2 miliony deweloperów korzysta z rozwiązania, opracowanego przez OpenAI. W kwestii firm, jak wynika z zestawienia Fortune 500, na 500 obecnych podmiotów, 460 wprowadziło u siebie narzędzia Open AI.

Cechy modelu GPT-4 Turbo

Deweloperom udostępniono testową wersję modelu GPT-4 Turbo, za pośrednictwem podglądu API. Nowa wersja będzie trzykrotnie tańsza przy wprowadzanych tokenach, a także dwukrotnie tańsza przy generowanych odpowiedziach, w porównaniu z wersją GPT-4. Na jej wydanie trzeba będzie poczekać kilka najbliższych tygodni.

– Wypuszczono GPT-4 Turbo. Ta wersja jest lepsza niż GPT-4, 3 razy tańsza i może teraz przeczytać podpowiedzi o długości całej książki – czytamy na Twitterze jednego z internautów.

Tańszy będzie również model GPT-3,5 Turbo. Jednak niskie koszty to nie jedyna dobra informacja dla deweloperów. Nowy model będzie również korzystał ze zaktualizowanej wiedzy, sięgającej kwietnia 2023 roku. To ogromna zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że zasoby informacji w formule GPT-4 kończyły się na wrześniu 2021 r.

Korzyści z nowych zmian

Deweloperzy mogą być pewni, że popularny Chat w wersji Turbo:

  • będzie miał większą wiedzę o otaczającym go świecie,
  • lepiej wyłapie kontekst poszczególnych pytań,
  • wygeneruje lepszej jakości odpowiedzi.

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, zapowiedział, że jego organizacja będzie również chroniła klientów przed ewentualnymi pozwami, dotyczącymi naruszenia praw autorskich. Deweloperom udostępniono nowy rodzaj interfejsu API TTS, czyli text-to-speech (zamiana tekstu na mowę). Będzie on wykorzystywał sześć nowych głosów.

OpenAi, w niedługim czasie uruchomi także marketplace, pozwalający użytkownikom na umieszczanie oraz sprzedawanie posiadanych przez nich modeli chatbotów. Chodzi tu o GPTs’y, czyli własne wersje ChatuGPT, tworzone przez internautów. Warto wspomnieć, że już teraz istnieje możliwość tworzenia ról dla ChatuGPT, które sprawiają, że wirtualny asystent odpowiada użytkownikowi w konkretnym języku. 

Intensywny rozwój

Z ChatuGPT korzysta ok. 100 milionów użytkowników tygodniowo, co świadczy o tym, że technologia oparta na sztucznej inteligencji jest przyszłościowa. Im więcej nowości, tym liczba chętnych do korzystania z chatbota będzie coraz większa. Choć ChatGPT istnieje zaledwie od roku, zostanie on rozbudowany o masę nowych funkcji, opartych na AI.

Zobacz także

Startuje SOCCER. Projekt będzie chronić przed cyberatakami wymierzonymi w sektor akademicki

SentiOne szykuje europejską odpowiedź na ChatGPT dla biznesu