Już za dwa tygodnie odbędzie się konferencja Space.Connect. Co organizatorzy przygotowali dla uczestników?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Już za dwa tygodnie odbędzie się konferencja Space.Connect. Co organizatorzy przygotowali dla uczestników?

Udostępnij:

7 grudnia, w Brain Embassy w Warszawie, odbędzie się wydarzenie, podczas którego przedstawiciele technologicznych przedsiębiorstw z sektora kosmicznego, spotkają się z reprezentantami innych branż, by rozmawiać o możliwościach współpracy.

Spotkanie jest organizowane pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach działań ESA Broker i będzie okazją do nawiązania nowych kontaktów, dzielenia się doświadczeniami, a także dołączania do sesji matchmakingowej, na której firmy będą miały szansę znaleźć partnerów do współpracy, w zakresie transferu technologii.

Brokerzy technologii kosmicznych ESA stawiają sobie za cel skuteczne rozwiązywanie problemów przedsiębiorstw. Zamierzają je niwelować poprzez adaptowanie zaawansowanych rozwiązań, stworzonych wcześniej dla branży kosmicznej. Temu właśnie przyświecają idee stojące za programem ESA Broker, który wspiera i promuje Europejska Agencja Kosmiczna. Decydenci z ESA działają tutaj zgodnie z zasadą, że każde euro zainwestowane „w kosmos” zwraca się wielokrotnie. W tym duchu, transfer sprawdzonych technologii kosmicznych poza branżę  pobudza całą gospodarkę.

Podczas wydarzenia, które odbędzie się 7 grudnia w Warszawie, uczestnicy będą mogli spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami ESA. Z kolei, od ekspertów i brokerów będą mogli dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcia mogą oczekiwać przy okazji transferu technologii oraz zdobędą szeroką wiedzę na temat inicjatyw takich jak ESA OSIP czy ESA Spark Funding.

Cel przedsięwzięcia

Organizatorzy zamierzają pomóc zainteresowanym firmom w przygotowaniu się do pozyskania grantów ze źródeł Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), umożliwiających opracowanie studium wykonalności, analizę rynku oraz technologii, zbudowanie prototypu, a także komercjalizację nowych technologii. W ramach działań ESA Broker planowane jest uruchomienie środków finansowych, w wysokości do 1.000.000 PLN na transfer technologii. Środki zostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2024 roku.

Aby umożliwić skuteczny transfer technologii, organizatorzy wydarzenia zaplanowali sesję matchmakingową. Jej głównym celem będzie połączenie firm z różnych sektorów – tych, które szukają nowych rozwiązań (biorców technologii), z tymi, które posiadają zaawansowane rozwiązania kosmiczne (firmami kosmicznymi – dawcami technologii). Transfer sprawdzonych technologii kosmicznych pozwoli przedsiębiorstwom w zupełnie nowy sposób spojrzeć na różne wyzwania, np. logistyczne.

Wśród firm kosmicznych, które wezmą udział w matchmakingu, znajdują się takie podmioty, jak specjalizujący się w robotyce kosmicznej PIAP Space, ITTI zajmująca się oprogramowaniem dla zastosowań kosmicznych oraz Astrotectonic monitorująca aktywność sejsmiczną na podstawie promieniowania kosmicznego. Ponadto udział swój zapowiadają m. in.: WiRan, Arobs Polska oraz Scanway. Satelita STAR VIBE tej ostatniej spółki od kilku miesięcy z powodzeniem realizuje swoją misję na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Więcej informacji

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się także, jak działa program inkubatora ESA BIC, który został już zaimplementowany w Polsce. Jest to ścieżka inkubacyjna dla startupów, które mogą liczyć na wsparcie finansowe i mentoringowe.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 9.30-17.00 w Brain Embassy przy ulicy Postępu 15 w Warszawie. Jego organizatorami są Absiskey Polska, Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. To właśnie te trzy podmioty tworzą konsorcjum realizujące projekt ESA Broker w naszym kraju.

Formularz z zapisami na wydarzenie dostępny jest na stronie esabroker.pl/space-connect. Firmy, które są zainteresowane udziałem w sesji matchmakingowej, muszą zarejestrować się wcześniej, celem zapewnienia sobie możliwości spotkania z przedstawicielami sektora kosmicznego.

Zobacz także

Farmy słoneczne w przestrzeni kosmicznej – antidotum na ziemskie problemy?

SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies