Kantory stacjonarne nie zostaną wypchnięte. Wymieniają więcej pieniędzy – Wojciech Grzelak (Quantor)

kantory stacjonarne nie zostana wypchniete wymieniaja wiecej pieniedzy wojciech grzelak quantor
Udostępnij:
Szacuje się, że kantory internetowe wymieniają ok. 35 mld złotych w ciągu roku. Dane NBP wskazują, że o kilka razy więcej pieniędzy wymieniamy w kantorach stacjonarnych, bo ok. 150 miliardów złotych. Dlatego Quantor skupia się właśnie na tych drugich i pomaga im w zdobyciu klientów z Internetu.

Na zdjęciu: Wojciech Grzelak, CEO Quantor

150 miliardów złotych rocznie

Według danych NBP wymiany w kantorach stacjonarnych warte są niemal 150 miliardów złotych rocznie. – Kantory internetowe obecnie obracają naszym zdaniem około 20 proc. tej kwoty. Daje to około 2,5 miliarda miesięcznie – oceniał Maciej Przygórzewski, główny analityk Internetowykantor. pl i Walutomat, w raporcie pt. "Kantory online. Wymiana walut w Internecie".

Jak widać, rynek wymiany walut nie został zdominowany przez kantory internetowe, które mają kilkanaście procent tego rynku. – Wszyscy inwestują w kantory internetowe, a my zainteresowaliśmy się tymi stacjonarnymi. Te drugie nienawidzą tych pierwszych, a my jesteśmy dla nich jedyną szansą na klientów z internetu – mówi Wojciech Grzelak, CEO Quantor.

Rezerwacja kursu

Kilka lat temu, wraz z kilkoma znajomymi, stworzył porównywarkę kantorów, za pomocą której możemy znaleźć najlepszy kurs wymiany. Wystarczy, że wejdziemy na stronę, wpiszemy ile pieniędzy chcemy wymienić, a wyświetlą nam się oferty kantorów z okolicy. Żeby znaleźć najlepszy dla siebie kurs wystarczy zadzwonić do kantoru i ponegocjować. 

Dawniej kursy rezerwowało się z danym kantorem podczas rozmowy telefonicznej, ale od ponad roku Quantor wdrożył usprawnienie tego procesu. Zespół z Wrocławia umożliwił klientom rezerwację danego kursu z poziomu strony. Dzięki temu mogą dowiedzieć się o ciekawych ofertach i z jej poziomu dokonać rezerwacji. Quantor.pl odwiedza miesięcznie 150 tys. unikalnych użytkowników. 

Prowizja od wymiany

– Chcielibyśmy zarabiać na prowizji od wymiany do której doszło z użytkownikami naszego serwisu. Dlatego wprowadzimy niedługo weryfikację za pomocą qr kodów – mówi CEO Quantor. Klient, który wynegocjował dany kurs, miałby otrzymać smsem link do qr kodu, a sprzedawca w kantorze go zeskanować. Wtedy pozna historię rozmowy z daną osobą i ustalony kurs.

– Będzie to też potwierdzenie, że klient przyszedł od nas, czyli że daliśmy kantorowi zarobić – dodaje Wojciech Grzelak. Zapytany o to, dlaczego ludzie nadal wolą wymieniać pieniądze w kantorach stacjonarnych, mówi, że tak jest wygodniej. – W wielu bankomatach nie możesz wypłacić obcej waluty. Jak rozmienisz pieniądze w internetowym kantorze, to trudno jest ci je wyjąć, możesz nimi operować tylko w internecie – mówi.