Karty Akcji Życiowych – narzędzie, dzięki któremu będziemy lepiej zarządzać naszym czasem

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Karty Akcji Życiowych – narzędzie, dzięki któremu będziemy lepiej zarządzać naszym czasem

Udostępnij:

Macie problem z gospodarowaniem swoim czasem? Coraz dłuższa lista zadań sprawia, że wpadacie w panikę i nie wiecie w co włożyć ręce? Z pomocą przychodzą Karty Akcji Życiowych – narzędzie oparte na grywalizacji i psychologii motywacji, dzięki któremu będziemy lepiej zarządzać naszym czasem.

Rzeczy do zrobienia lubią się piętrzyć. Kiedy ilość zadań przekroczy krytyczny punkt, zaczynają nas one przytłaczać i stresować. Uciekamy wtedy z krzykiem albo zaczynamy w panice robić wszystko na raz, by się wyrobić. Żadna z tych taktyk nie jest dobra, bo wiąże się z dużym stresem i dyskomfortem.

Rozwiązaniem tego mogą być Karty akcji życiowych, czyli poręczne narzędzie, pomagające ogarnąć chaos, lepiej myśleć i planować.

Na czym to polega?

Karty Akcji Życiowych, jak sama nazwa wskazuje, to talia kart. Każda z nich reprezentuje jakieś działanie, np. posprzątaj, odpoczywaj lub odpuść kontrolę. Kiedy zadania są reprezentowane przez karty, stają się łatwiejsze do ogarnięcia.

Używanie ich jest bardzo proste. Przeglądamy całą talię zastanawiając się, co chcemy lub musimy zrobić w ciągu najbliższych kilku godzin. Wybieramy z talii wszystkie karty jakie chcemy wykonać – to jest pierwsza selekcja. Teraz pora na drugą – z wybranych wcześniej kart zostawiamy maksymalnie trzy. To ograniczenie ma nas uchronić przed rozdrabnianiem się i łapaniem wszystkich srok za ogon.  

Wybrane karty kładziemy na biurku lub w innym widocznym miejscu, by nie zapomnieć co mamy robić. Nawet jeżeli się rozproszymy, karty sprowadzą nas na właściwe tory.

Kiedy karta zostanie zrealizowana, odwracamy ją rewersem do góry. To pokazuje nasz postęp.

Karty są skierowane do osób, które chcą robić więcej, ale mają problemy z motywacją. Będą one przydatne również tym osobom, które już dobrze zarządzają swoim czasem, ale chcą wypróbować nowe metody.

Talia może być również szczególnie przydatna w małych firmach oraz startupach, gdzie zadania są mocno zróżnicowane i „wszyscy robią wszystko”. Talia kart może stać się nieszablonowym narzędziem pomagającym w codziennej pracy.

Co istotne, autorzy mogą stworzyć unikatową talię pod potrzeby konkretnego zespołu lub projektu.

Pomysł

Pomysłodawcą Kart Akcji jest Stanisław Borawski, który miał poczucie, że narzędzia do zarządzania sobą w czasie i planowania nie spełniają jego potrzeb i na dodatek są dosyć nudne i powodują presję.

Humorystyczna forma kart uprzyjemnia proces planowania by przypominał bardziej „grę w życie” niż żmudny proces. Dodatkowo, wprowadzają one element grywalizacji, który podnosi motywację.

Kampania na wspieram.to

Niedawno z pomocą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, twórcy projektu ruszyli z kampanią crowdfundingową na Wspieram.to. Główny cel to uzbieranie 6000 zł, które pozwolą zaprojektować i wydać całą kompletną talię kart. Co ciekawego, każdy wspierający ma szansę otrzymać swoje własne karty.

Do tej pory udało się uzbierać prawie 60% kwoty.  Kampania trwa do 7 kwietnia br. Więcej informacji znajduje się na stronie.

facebook.com/akcjezyciowe

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem