Kickstarter już oficjalnie ruszył w Polsce

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Kickstarter już oficjalnie ruszył w Polsce

Udostępnij:

Amerykańska platforma crowdfundingowa właśnie ruszyła w Polsce. Do tej pory była obecna na 22 rynkach, teraz do tego grona dołączyła Polska, Grecja i Słowenia.

Firma twierdzi, że od początku istnienia platformy ponad 250 tys. osób z Polski, Grecji i Słowenii wsparło różne projekty z Kickstartera. To sugeruje, że lokalne projekty również mogą spodobać się już ugruntowanej bazie zwolenników platformy. Ponadto twórcy z Polski, Danii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii mogą teraz zdecydować się na finansowanie swoich projektów w lokalnej walucie lub w euro.

Do tej pory zbiórki na Kickstarterze mogły tworzyć osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Danii, Irlandii, Norwegii, Szwecji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, Hong Kongu, Singapurze, Meksyku i Japonii. 

– Polacy mają tendencję do wspierania i niesienia pomocy innym. Wydaje mi się, że przeniesie się to także na wsparcie biznesów, a raczej ciekawych, innowacyjnych i twórczych projektów, które można znaleźć na Kickstarter. Według mnie potencjał mają polscy producenci gier, gdzie popyt na tego typu produkty, jest naprawdę wielki. Na równi potraktował bym nawet planszówki i gry na PC. Start Kickstarter w Polsce da na pewno szerszy dostęp i łatwiej będzie takim firmom wystartować ze swoją kampanią – pisał na łamach MamStartup Michał Kukliński, CEO Agencji Marketingowej Efectownia.

O planach Kickstartera związanych z wejściem na polski rynek pisaliśmy już w lipcu. Wtedy w mediach pojawiła się informacja o planach platformy, jednak nie były znane szczegóły ani konkretna data. Jednak Polacy doczekali się odpalenia platformy nad Wisłą. Będziemy przyglądać się pojawiającym się projektom, bo jesteśmy ciekawi, czy rzeczywiście Polscy twórcy będą chcieli korzystać z tego rozwiązania. 

Jak czytamy na stronie firmy, Kickstarter od czasu swojej premiery, czyli od 28 kwietnia 2009 roku, odnotował 19 milionów ludzi, którzy wspierali projekty, 5,3 mld dolarów zostało łącznie wpłacone, oraz 189,349 projekty zostały pomyślnie sfinansowane.