Kickstarter zebrał dotychczas 2 miliardy dolarów. Internauci przeważnie wpłacali po 25 dolarów

kickstarter zebral dotychczas 2 miliardy dolarow internauci przewaznie wplacali po 25 dolarow
Udostępnij:
Kickstarter chwali się statystykami. Dotychczas 9,5 mln internautów wsparło kampanie crowdfundingowe na aż dwa miliardy dolarów. Najchętniej finansowali oni przedsięwzięcia z tych trzech kategorii: gry, technologie i design.

2 miliardy dolarów dla projektów z Kickstartera

Jedenastego października łączna kwota jaką internauci wsparli projekty finansowane za pośrednictwem Kickstartera przekroczyła dwa miliardy dolarów. Przy tej okazji zespół stojący za popularną platformą crowdfundingową pochwalił się statystykami. Okazuje się, że w ciągu sześciu lat funkcjonowania amerykańskiego serwisu, ostatnich dziewiętnaście miesięcy było dla Kickstartera niezwykle ważnych. 

W tym czasie udało się platformie zabrać połowę wszystkich środków, czyli drugi miliard, trzykrotnie szybciej niż pierwszy. Równie imponująca jest liczba darczyńców, którzy w ciągu sześciu lat wsparli finansowo kampanie organizowane w ramach Kickstartera. Serwis podaje, że łącznie do jedenastego października było ich 9,5 miliona.

49 osób wsparło około tysiąc projektów

Co istotne, wielu użytkowników platformy kilkukrotnie przekazywało własne środki na rzecz twórców projektów. Spośród nich aż jedna-trzecia inwestowała pieniądze w więcej niż w jedno przedsięwzięcie. W przedziale od 2 do 5 wspieranych kampanii przez jedną osobę znalazło się blisko trzy miliony użytkowników. Około 36 tysięcy internautów regularnie angażowało się w ponad pięćdziesiąt akcji crowdfundingowych. Znalazła się też garstka 49 „zapaleńców”, którzy przez sześć lat wsparli aż tysiąc projektów.

Dotychczas zgromadzone dwa miliardy dolarów zostały zebrane w większość przypadków niewielkimi kwotami. Lista wpłat jakich dokonywano, została zdominowana przez 25 dolarów - tę opcję wybrało prawie 2,5 miliona osób. Z kolei najrzadziej przekazywaną kwotą był jedne dolar. Do gronach jednodolarowych darczyńców zalicza się nieco ponad pół miliona osób spośród blisko dziesięciomilionowej społeczności Kickstartera.

Udział polskich projektów na Kickstarterze

Internauci najchętniej wspierali projekty z tych trzech kategorii: film i wideo, muzyka oraz książki. Z kolei największe sumy zostały wpompowane w przedsięwzięcia spośród trzech innych obszarów. Około 412 milionów dolarów przypadło w ręce twórców gier. Drugie miejsce należy do projektów technologicznych, które otrzymały 360 milionów dolarów wsparcia. Zaraz za nimi uplasowały się przedsięwzięcia z zakresu designu - 351 mln dol.  

W sukcesie Kickstartera swój udział miały także polskie projekty, które coraz częściej możemy zobaczyć na tej platformie. Do pomyślnie zakończonych kampanii crowdfundingowych organizowanych w ramach wyżej wymienionego serwisu możemy zaliczyć m.in. Woolet, smartportfel, który zgromadził około 329 tysięcy dolarów oraz Swimmo, zegarek dedykowany pływakom z kickstarterowym wynikiem 185 tysięcy dolarów, czy NeurnOn, opaska na oczy redukująca czas potrzebny do wysypiania się - 439 tysięcy dolarów.