Klarna otrzymała od inwestorów 650 mln dolarów i została wyceniona na 10.65 mld dolarów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Klarna otrzymała od inwestorów 650 mln dolarów i została wyceniona na 10.65 mld dolarów

Udostępnij:

Fintech Klarna zebrał 650 milionów dolarów inwestycji i został wyceniony na 10,65 miliardów dolarów. Po tej rundzie finansowania firma jest obecnie najwyżej wycenianą prywatną firmą fintech w Europie.

Jak podaje serwis techcrunch.com runda inwestycyjna została poprowadzona przez Silver Lake. Jednak w transakcji udział wziął również singapurski państwowy fundusz majątkowy GIC oraz fundusze i rachunki zarządzane przez BlackRock i HMI Capital.

Głównym produktem Klarna jest alternatywna metoda płatności na platformach e-commerce. Umożliwia ona dokonanie zakupów z odroczoną płatnością w kilku ratach przy zerowym oprocentowaniu. Sprzedawcy otrzymują wynagrodzenie w momencie pierwszej transakcji, a Klarna zarządza liniami kredytowymi dla klientów. Oprócz opłat transakcyjnych, firma generuje również przychody z opłat za zwłokę.

Za pośrednictwem aplikacji Klarna można dokonywać płatności ale również przeglądać oferty sklepowe, śledzić dostawy i otrzymywać powiadomienia o obniżkach cen. Dodatkowo można również tworzyć wirtualne karty do płacenia w nieobsługiwanych sklepach, takich jak Amazon. Aplikacja ma 12 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 55 000 codziennych pobrań. Niedawno firma rozszerzyła działalność na Stany Zjednoczone, gdzie obecnie ma już 9 milionów klientów

Firma uruchomiła tego lata program nagród o nazwie Vibe. Na razie jest dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych. Pozwala on na zbieranie punktów za każdego spłaconego dolara w terminie. Zebrane punkty użytkownicy mogą wymieniać na karty upominkowe między innymi w H&M, Amazonie, Walmart i Uberze.

Klarna współpracuje obecnie z 200 tys. partnerami handlowymi, takimi jak Sephora, Groupon i Ralph Lauren. W pierwszym półroczu 2020 roku firma odnotowała 466 milionów dolarów przychodów i 59,8 miliona dolarów straty.