Kobieca Dolina Krzemowa w Polsce. Ruszył nabór do drugiej edycji Girls go start-up! Academy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Siedziba technologicznych gigantów i miejsce narodzin wielu startupów – Dolina Krzemowa obrosła legendą i doczekała się nawet własnego serialu. A gdyby tak przenieść jego akcję do Polski? W obsadzie na pewno znalazłyby się uczestniczki i mentorki Girls go start-up! Academy.

6 listopada br. ruszył nabór do drugiej edycji tego programu, którego organizatorami są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Stowarzyszenie TOP500 Innovators.

Jak pokazuje raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Siemens „Potencjał kobiet dla branży technologicznej”, co piąta studentka politechniki nie wie, czym jest startup. Tylko co czwarty właściciel startupu w Polsce jest kobietą, przy czym kobiece startupy rzadko tworzone są w obszarze technologicznym czy naukowym. Jeśli już panie podejmują ryzyko związane z prowadzeniem startupów, tylko 3,8 % z nich „dożywa” 3,5 roku. W wypadku mężczyzn jest to 9,2 proc. Wielki potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet nie jest wystarczająco zagospodarowany!

Dlatego też Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Stowarzyszenie TOP500 Innovators postanowiły stworzyć program Girls go startup! Academy, którego celem jest wsparcie kobiet związanych z obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w tworzeniu startupów i realizacji takich przedsięwzięć w praktyce.

– Ambicją programu Girls go startup! Academy jest stworzenie Kobiecej Doliny Krzemowej oraz wsparcie nowego oblicza przedsiębiorczości Polek, a także ich działań na polu tworzenia i rozwijania innowacyjnych firm. Docelowo chcielibyśmy, aby kobieca przedsiębiorczość przyszłości mogła opierać się na startupach. W zeszłym roku do programu zgłosiło się do nas ponad 300 uczestniczek. Mamy nadzieję, że w drugiej edycji będzie ich jeszcze więcej – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators.

– Do udziału w projekcie zapraszamy studentki, doktorantki i absolwentki kierunków technicznych, ścisłych, medycznych oraz pokrewnych. Ale program jest oczywiście otwarty na wszystkie kreatywne dziewczyny, które mają pomysł na startup technologiczny. Nowością jest to, że do naszej Akademii zapraszamy także maturzystki – bo gen przedsiębiorczości nie zna ograniczeń wieku. Zależy nam na tym, aby zgłaszane projekty obejmowały obszary takie jak IT, BIO, Nano, Energy, Creative industries, a także wykorzystywały potencjał interdyscyplinarności – dodaje dr Bianka Siwińska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W programie uczestniczki dostaną przede wszystkim 12-miesięczne wsparcie wybitnych Mentorek – kobiet działających w obszarze nowych technologii, nauk ścisłych, ekspertek z dziedziny startupów oraz cykl szkoleń, dotyczący tego jak prowadzić własny biznes (business canvas, elevator speech i inne). W efekcie rocznego programu powstaną seed-upy (zaawansowane pomysły na własną działalność) oraz startupy (zalążki firm). Najlepsze projekty wyłonione w drodze konkursu „Shesnnovation” zostaną zaprezentowane partnerom i inwestorom podczas prestiżowego międzynarodowego wydarzenia „Lean in Stem Conference” w listopadzie 2018 r.

W poprzedniej edycji programu powstało 18 startupów STEM. Fabryka nanoproszków, laboratorium architektury 60+, biżuteria z roślinami in-vitro, nowoczesne ortezy skierowane do osób z przewlekłym bólami stawów nadgarstka czy czujnik glutenu do pomiaru zawartości glutenu w produktach spożywczych to tylko niektóre z nich. Pełną listę znaleźć można na stronie: http://girls-startup.pl/1-edycja.

Nabór do programu ruszył 6 listopada. Aplikacje można składać TUTAJ do 24 listopada.