Kolejny niemiecki fundusz zwiększa udziały w polskim XTPL

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Heidelberger Beteiligungsholding AG zwiększa liczbę głosów w XTPL do ponad 5 procent tydzień po tym jak startup z Polski pozyskał inwestora i pojawił się na rynku New Connect.

Na zdjęciu: Filip Granek, prezes zarządu XTPL | fot. materiały prasowe

– Zainteresowanie zagranicznych inwestorów jest dla nas potwierdzeniem atrakcyjności naszej spółki i globalnego potencjału technologii XTPL – mówi prezes zarządu XTPL Filip Granek. Wyjaśnia, że jednym z kluczowych aspektów strategii jego firmy jest współpraca właśnie z międzynarodowymi partnerami. Jego zdaniem, inwestorzy spoza Polski pozwalają XTPL nawiązać kontakty z istotnymi podmiotami z zagranicznych rynków.

Debiut na New Connect

Heidelberger Beteiligungsholding AG, należący do niemieckiego holdingu inwestycyjnego Deutsche Balaton AG, jest drugim funduszem z Niemiec, który zainwestował we wrocławską spółkę. Wcześniej w ofercie publicznej uczestniczył ACATIS, obejmując 5 proc. udziałów polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się technologią precyzyjnego druku nanomateriałów. Rozwiązanie to służy do wytwarzania m.in. przezroczystych warstw przewodzących, będących elementem ogniw słonecznych.

Pozyskanie inwestorów z Niemiec nie jest jednak jedyną nowością dotyczącą XTPL. Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zarządzana przez Filipa Granka zadebiutowała na rynku New Connect. Przy tej okazji przedsiębiorca powiedział, że jego spółka ruszy ze sprzedażą technologii w ciagu najbliższych kilku miesięcy i że zacznie osiągać przychody w 2018 roku. Planuje też w tym czasie podpisać pierwsze kontrakty z klientami.

Plany

– Wcześniej zajmowaliśmy się przede wszystkim inkubowaniem technologii, badaniami i rozwojem, dziś chcemy to już przeobrazić w badania i rozwój oraz komercjalizację i na to przeznaczymy środki z IPO. Zbudujemy dział rozwoju biznesu, którego dziś nie mamy, zbudujemy nowe laboratoria do badań aplikacyjnych, wyprodukujemy pierwszą partię naszych drukarek laboratoryjnych i – co najważniejsze – będziemy pracowali już nad prototypowym wdrożeniem naszej technologii w przemyśle – powiedział Filip Granek.

Prezes zarządu XTPL zwrócił uwagę również na plany związane z międzynarodową ekspansją spółki. Stwierdził, że jego firma planuje podbić zagraniczne rynki, ale nie zdradził, które kierunki ekspansji są kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstwa. Dodał, że będzie dążyć do tego, aby przenieść XTPL z New Connect na duży parkiet i doprowadzić do równoległych notowań na zagranicznych giełdach.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem