Kollabo.pl - największy start-up hiphopowy w kraju

kollabopl najwiekszy start up hiphopowy w kraju
Udostępnij:
Młodzi Polacy stworzyli portal, który łączy w sobie funkcję Facebooka, Myspace'a i Soundclouda. To pierwszy taki projekt w kraju. Docenili to fani hip-hopu, którzy szturmem ruszyli do użytkowania serwisu. Twórcy strony notują ponad 200 tysięcy odsłon tygodniowo, a liczba ta stale rośnie.

Młodzi Polacy stworzyli portal, który łączy w sobie funkcję Facebooka, Myspace'a i Soundclouda. To pierwszy taki projekt w kraju. Docenili to fani hip-hopu, którzy szturmem ruszyli do użytkowania serwisu. Twórcy strony notują ponad 200 tysięcy odsłon tygodniowo, a liczba ta stale rośnie.

- Kollabo.pl to największa polska platforma społecznościowa, która zrzesza tysiące osób związanych z szeroko pojętą kulturą hip-hopu: od artystów i producentów muzycznych, przez promotorów i animatorów sztuki, na dziennikarzach i blogerach kończąc - wyjaśnia Rafał Zieliński, założyciel i pomysłodawca portalu.

Platforma ruszyła w marcu 2012 roku, gdy w polskim Internecie było niewiele przestrzeni do nawiązywania dialogu pomiędzy artystami, fanami oraz osobami związanymi ze środowiskiem muzycznym. W kilka miesięcy, na portalu zarejestrowało się ponad 3 500 artystów z całego kraju. Wśród nich znaleźli się uznani reprezentanci podziemia, m. in. W.E.N.A., Te-Tris, PeeRZet, Dj Ike, Letemknow Sequence. Voskovy, Mielzky, Bisz oraz The Pryzmats.

Niedługo po tym - za pośrednictwem ogólnopolskiego projektu PolakPotrafi.pl, dzięki któremu każdy może finansowo wesprzeć kreatywne pomysły - twórcy Kollabo.pl zdobyli fundusze potrzebne do rozbudowy i ulepszenia serwisu. Swoją pomoc zaoferowało ponad 100 osób, co pozwoliło przeprowadzić renowację strony do stanu, w jakim można ją oglądać od marca 2013 roku.

Rafał Zieliński: - Udało nam się stworzyć miejsce, gdzie ogromna liczba użytkowników opiniuje i wartościuje muzykę z podziemia. Każdego dnia zawiązują się tu nowe współprace pomiędzy twórcami. Właśnie na takiej przestrzeni w sieci nam zależało. Na miejscu, w którym w rytm wzajemnego szacunku tworzymy kulturę, dzieląc się nią ze światem i resztą rapowego środowiska.

Twórcy strony przygotowali nawet 10 punktów, w których przekonują, dlaczego ich serwis ma przewagę nad popularnym Facebookiem, Myspace'em czy Soundcloudem. Oto one:

  1. Mniej znaczy więcej - swoje utwory zamieszczają tylko polscy artyści, co w przeciwieństwie do Myspace'a i Souncloda znacznie ułatwia nawiązanie współpracy z rodzimymi artystami.
  2. Potencjał kolaboracji - nigdy nie wiadomo, kto przesłucha nasz utwór i kto zacznie z nami kolaboracje.
  3. Nawigacja - bardziej intuicyjna niż Soundcloud czy Myspace
  4. Chat - mamy możliwość kontaktowania się z resztą artystów w czasie rzeczywistym.
  5. Grupy - każdy może tworzyć grupy tematyczne, np. dotyczące sprzętu lub produkcji muzycznej.
  6. Tablica - platforma posiada tablicę, podobną do tej znanej z Facebooka: można lajkować i komentować każdą aktywność (muzyczną i nie tylko).
  7. Powiadomienia - jeśli ktokolwiek skomentuje lub polubi naszą aktywność - temat na forum, wpis, grupę, album, utwór lub zdjęcie - zostajemy o tym powiadomieni, tak jak na Facebooku.
  8. Obserwowanie użytkowników i subskrypcja muzyki - gdy obserwujemy innych, ich aktywność pojawia się na naszej tablicy. A jeśli subskrybujemy czyjąś muzykę, dostajemy info o nowo dodanych nie tylko na stronie, ale również na maila.
  9. Bezpłatny - na wejściu dostajemy 100 MB do wykorzystania za free. Dzięki temu, możemy zrobić upload nawet całej swojej demówki.
  10. All in one - w przeciwieństwie do Facebooka, Soundclouda i Myspace'a, wszystkie funkcje wymienione powyżej znajdziemy w jednym miejscu!

W promocję strony zaangażowali się również sami hiphopowcy, którzy z okazji nowej odsłony serwisu, nagrali utwór pt. „Wspólny cel”, dedykowany wszystkim użytkownikom Kollabo.pl.

źródło: informacja prasowa