Kombinezon na ekologiczny rozkład ciała. Czy branżę pogrzebową czeka rewolucja?

kombinezon na ekologiczny rozklad ciala czy branze pogrzebowa czeka rewolucja
Udostępnij:
W ludzkim ciele krąży około 200 szkodliwych dla środowiska toksyn. Co zrobić, aby nie zagrażały środowisku, gdy umrzemy? Wystarczy ubrać nieboszczyka w ten ekologiczny kombinezon, który zredukuje toksyny. A rozkład ciała ułatwi główny materiał, z którego jest zrobiony: grzyby.

Na zdjęciu: Jae Rhim Lee, pomysłodawczyni Infinity Burial Suit

Propozycja dla branży pogrzebowej

Jae Rhim Lee, absolwentka MIT, artystka i przedsiębiorca, w 2011 roku wystąpiła na konferencji TED Talk i opowiedziała o swoim pomyśle na szybszy i bardziej bezpieczny rozkład ciał zmarłych. Publiczności pokazała, jak jej wynalazek może zmienić branżę pogrzebową na świecie. – W ludzkim ciele krąży blisko 200 szkodliwych dla środowiska toksyn. Proces kremacji wydala je do atmosfery, a tradycyjny pochówek zostawia je w ziemi – mówiła. 

Kombinezon, który ma być lekarstwem na ten problem, składa się z dwóch typów grzybów i innych mikroorganizmów, które w postaci kombinezonu dla nieboszczyków: pomagają w szybszym rozkładzie ciała, neutralizują toksyny w organiźmie zmarłego i przenoszą składniki odżywcze dla roślin. – W rezultacie, kombinezony sprawiają, że ciała są przekształcane w istotne składniki odżywcze, które wzbogacają ziemię i sprzyjają rozwojowi roślin czerpiących energię z ziemi – czytamy w opisie Infinity Burial Suit .

Zniwelować wydzielanie toksyn

Ciało nieboszczyka może zostać pochowane na zwykłym cmentarzu, w biodegradowalnej trumnie. Głównym celem kombinezonu jest zadbanie o środowisko, czyli o to, by wstrzymać wydzielane toksyny i nie pozwolić, by dostały się do atmosfery. Jak dowodzi Jae Rhim Lee, do procesu kremacji ciał zużywa się 105 litrów paliwa, przez co wydziela się około 540 funtów dwutlenku węgla do atmosfery. Propozycja Lee ma zniwelować wydzielanie takich toksyn do minimum.

Produkt ma wejść na rynek jeszcze w tym roku, choć prace nad nim trwają od blisko pięciu lat. Pomysłodawcy jeszcze nie ustalili dokładnej ceny za jeden kombinezon, ale ma wynieść około 999 dolarów. Zespół opracował także wersję dla zwierząt. Cena takiego kombinezonu dla czworonoga zaczyna się od 50 (np. dla rybek) a kończy 325 dolarów (dla dużych psów).

Zdjęcia: materiały prasowe Coeio.