Komisja Europejska zainwestuje 2,1 mld euro w startupy z Europy. Właśnie uruchomiła fundusz VentureEU

Dodane: 13.04.2018

Adam Sawicki

Udostępnij:

Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny uruchomiły VentureEU, tzw. fundusz funduszy, dzięki któremu ma się zwiększyć liczba i wartość publicznych i prywatnych inwestycji w startupy. Chodzi o nawet 2,1 mld euro.

fot. unsplash.com

Różne sektory

Komisja Europejska zakłada, że inwestując z unijnych środków 410 milionów euro w sześć dużych funduszy zbierze od inwestorów publicznych i prywatnych łącznie 2,1 miliarda euro – te pieniądze z kolei trafią dalej. W pierwszej kolejności zostaną rozdane kilku mniejszym funduszom, a potem wpompowane w startupy i scaleupy. Pozwoli to partnerom VentureEU zaangażować się w projekty zlokalizowane co najmniej w czterech europejskich krajach.

Przedstawiciele KE wyjaśniają, że fundusze, w które VentureEU zainwestuje pomogą w finansowaniu MŚP oraz spółek o średniej kapitalizacji z różnorodnych sektorów. Chodzi przede wszystkim o podmioty rozwijające technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), technologie cyfrowe, technologie medyczne, projekty związane z naukami o życiu, a także rozwiązanie dotyczące zasobooszczędność i efektywności energetycznej.

1,5 tys. startupów ze wsparciem

Komisja Europejska spodziewa się, że w ten sposób VentureEU i jego partnerzy zrealizują inwestycje o łącznej wartości 6,5 miliarda euro. Kapitał ten ma trafić ogółem do 1,5 tysiąca startupów i scaleupów, umożliwiając ich twórcom przekształcenie dobrze zapowiadających się projektów w „wiodące przedsiębiorstwa światowe”.

– W kapitale wysokiego ryzyka, rozmiar ma znaczenie! Dzięki VentureEU wielu innowacyjnych przedsiębiorców w Europie zrealizuje inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i odnieść sukces na skalę światową. Oznacza to więcej miejsc pracy i większy wzrost gospodarczy w Europie – mówi Jyrki Katainen, wiceszef KE.

Słaby ekosystem

Przedstawiciele Komisji Europejskiej mają świadomość, że „kapitał wysokiego ryzyka (VC) ma duże znaczenie dla dobrze prosperującej unii rynków kapitałowych, mimo to jest wciąż słabo rozwinięty w Europie”. Okazuje się bowiem, że w 2016 roku inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka zainwestowali w UE około 6,5 mld euro, w porównaniu z 39,4 mld euro jakie zainwestowali inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem