#Komputer dla ucznia – pierwsze laptopy trafiły do potrzebujących dzieci. Trwa zbiórka Fundacji Impact na sprzęt do nauki online

komputer dla ucznia pierwsze laptopy trafily do potrzebujacych dzieci trwa zbiorka fundacji impact na sprzet do nauki online
Udostępnij:
Fundacja Impact prowadzi zbiórkę, której celem jest zebranie środków na zakup komputerów z dostępem do Internetu i przekazanie ich najbardziej potrzebującym uczniom z polskich szkół. Sama również postanowiła przekazać 50 komputerów. Sprzęt już trafił do uczniów z Raciborza, Jaworzna, Chrzanowa i Wiązownej.

Zbiórka pieniędzy odbywa się w za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl i potrwa przynajmniej do końca tego tygodnia. Link do zbiórki https://zrzutka.pl/komputerdlaucznia 

Tylko w 24 gminach nadal brakuje 700 komputerów

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 r. 83,1% gospodarstw domowych posiadało w domu przynajmniej jeden komputer. Wskaźnik ten z roku na rok systematycznie zwiększa się, jednak w coraz wolniejszym w tempie. W porównaniu z rokiem 2018 wzrósł on o 0,4 p. proc. Oznacza to, że nadal 17 proc. takiego komputera nie posiada. Jednocześnie z danych uzyskanych przez Fundację Impact od 24 gmin w całej Polsce (w tym tych najbiedniejszych) wynika, że nadal brakuje ok. 700 komputerów dla dzieci do nauki online.

Każdego dnia w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o uczniach, dla których brak komputera z dostępem do Internetu jest barierą dzielącą ich od udziału w zajęciach e-learningowych przygotowywanych przez szkoły. Problem wykluczenia cyfrowego dotyka dzieci z najbiedniejszych rodzin. Dzieci, dla których wartość edukacji publicznej jest relatywnie najwyższa mówi Lidia Roman z Fundacji Impact. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy potrzebujących i wesprzeć dzieci w nauce online. Potrzebne jest nam do tego zaangażowanie jak największej ilości osób. Liczy się każda złotówka. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji osoby prywatne, ale również firmy dodaje.

Pierwsi obdarowani opowiedzieli nam swoje historie

Pierwszy sprzęt już trafił m.in. do: Julii i Alicji z Jaworzna, Antka z Chrzanowa, Wiktorii z Jaworzna, Dawida z Trzcianki, a także czterech sióstr z miejscowości Kaczory i czwórki dzieci z Raciborza.

Mam dwie cudowne córki Julia i Alicja. Julka uczęszcza do klasy drugiej, Alicja do klasy pierwszej. Obie dziewczynki są wzorowymi uczennicami, i tu muszę się pochwalić starszą córka, która w tym roku szkolnym brała udział w konkursie ogólnopolskim Leon i zajęła bardzo wysokie miejsce. Córki otrzymały laptop od #KomputerDlaUcznia, za co jesteśmy bardzo wdzięczne. Podczas obecnej sytuacji z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym przez koronawirusa dzieci nie uczęszczają do szkoły. Laptop w tej sytuacji jest nam niezbędny do nauki. Lekcje codziennie są wysyłane na portal Librus, w od przyszłego tygodnia odbywać się będą lekcje on-line. Dzięki sprzętowi możemy spokojnie kontynuować naukę, nie narażając się na zaległości, które byłyby spowodowane brakiem laptopa, czy komputera. W imieniu swoim i córek jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do daru, jaki otrzymałyśmy. Wierzę, że dobro wraca! mówi mama Julii i Alicji z Jaworzna.

Wiktoria jest czternastoletnią, skromną dziewczynką. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Dwa lata temu po długiej chorobie zmarła jej mama, co przyczyniło się do tego, że Wiktoria musiała stać samodzielna. Dziewczynka, pomimo że nie stać ją na posiadanie nowoczesnych gadżetów, nigdy nie narzekała na niedostatek, ani nie zazdrościła kolegom. W relacjach z rówieśnikami jest koleżeńska, spontaniczna i towarzyska. Do tej pory brak udogodnień technologicznych nie przyczyniał się do zaniedbania lekcji przez Wiktorię. Obecna sytuacja w kraju sprawiła, że Wiktoria nie miała możliwości uczestniczenia w nauczaniu zdalnym. Jakże wielką radością dla dziewczynki była informacja, że może otrzymać komputer z Internetem, dzięki któremu będzie mogła realizować swój obowiązek szkolny, kontaktować się z rówieśnikami oraz rozwijać swoje zainteresowania, którymi są grafika i malarstwo opowiada dyrektor szkoły, do której uczęszcza Wiktoria z Jaworzna.