Koncentrujemy się na się na polskich firmach które potrzebują od 1 mln – 4 mln zł. Podsumowanie roku Movens Capital

Dodane: 14.01.2020

Artur Banach

Udostępnij:

Fantastycznym zakończeniem roku było dla nas było podpisanie umowy inwestycyjnej funduszu Movens VC (kapitalizacja 58 mln zł). Dzięki temu będziemy w stanie inwestować w polskie diamenty technologiczne do 4 mln zł.
Movens Capital buduje grupę funduszy inwestycyjnych. Obecnie koncentrujemy się na dwóch obszarach:

  •  Movens VC wspiera firmy technologiczne z międzynarodowym potencjałem znajdujące się na relatywnie we wczesnym etapie rozwoju (europejskie pre-seed, seed, rundy A).
  •  Movens Growth Equity będzie inwestować w firmy bardziej dojrzałe, które są blisko lub osiągnęły już BEP oraz mają sprawdzony model biznesowy.

Kiedy zaczęliśmy wspólnie inwestować w startupy?

Przez kilka ostatnich lat realizowaliśmy inwestycje działając w modelu deal by deal. Pierwszą naszą transakcją był wykup managerski Netsprinta, którym kierowałem od 2003 roku. Do spółki udało nam się pozyskać później fundusze Dirlango, a następnie Innova Capital, co umożliwiło powstanie Grupy Netsprint, do której dołączyły spółki będące liderami najważniejszych segmentów marketingu internetowego w Polsce.

Później zostaliśmy m.in. największym inwestorem w pierwszej rundzie Packhelp, ale tez inwestowaliśmy w inne klasy spółek m.in. Salad Story. W końcu w 2018 roku zdecydowaliśmy się, że czas sformalizować nasze działania i ja z Michałem Olszewskim skupiliśmy się na części startupowej, a pozostali partnerzy na bardziej dojrzałych spółkach.

Skoncentrowaliśmy się na budowie funduszu VC, który realnie będzie mógł wspierać spółki w implementacji go-to-market strategy oraz w ekspansji międzynarodowej. To dla nas kluczowe, bo nie wierzymy (z nielicznymi wyjątkami) w firmy technologiczne skupione na polskim rynku. Chcemy, aby co najmniej 70% naszych spółek w kolejnej rundzie pozyskało wśród inwestorów renomowany zachodni fundusz VC.

20 grudnia 2019 r. podpisaliśmy umowę inwestycyjną dot. uruchomienia Movens Venture Capital  z kapitalizacją funduszu 58 mln zł. Obecnie jesteśmy na finiszu kwestii formalnych i wehikuł będzie mógł zacząć działać w pierwszym półroczu 2020 r. Warto też dodać, że Movens Capital jest partnerem finansowym w funduszu Bridge Alfa LT Capital, który jest już operacyjny i w 2019 roku przeprowadzał pierwsze inwestycje.

Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja

Nasze tezy inwestycyjne oparte są mocno o wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do rewolucjonizowania sposobu funkcjonowania dużych branż. Wierzymy, że polski talent technologiczny wsparty dobrym finansowaniem i silnym networkiem z zachodnimi funduszami VC ma potencjał na budowę przełomowych firm międzynarodowych.

Obecnie skupiamy się na firmach działających w Polsce, które potrzebują od 1mln – 4 mln PLN. Ze względu na model biznesowy najaktywniej analizujemy marketplace’y, SaaS’yoraz enterprise software. Jeśli chodzi o branże to najsilniejsze kompetencje mamy w fintech, martech, wsparcie dla e-commerce, logistykę, industry 4.0, medtech oraz sport & wellness, ale nie zamykamy się na inne sektory.

Chętnie koinwestujemy z  innymi dobrymi funduszami, a w najwcześniejszych etapach też z aniołami biznesu.

W 2019 roku intensywnie spotykaliśmy się z polskimi startupami. Przeanalizowaliśmy ponad 700 kejsów, z których 25-30 spełnia nasze wyśrubowane kryteria. Widać więc, że są w Polsce startupy z silnym teamem i produktem i międzynarodowym potencjałem, ale trzeba poświęcić czas i zasoby na ich szukanie.

Nasze ubiegłoroczne inwestycje

LTCapital szeroko komunikowało inwestycję w Pinio.io – rozwiązanie, które automatyzuje zarządzanie dostępem apartamentów ja wynajem krótkoterminowy. Rynek jest bardzo duży (na świecie na samym Airbnb działa 6mln apartamentów, w Polsce kilkadziesiąt tysięcy), rozwiązuje bardzo duży problem wynajmujących i może się szybko skalować. Siłą jest też unikatowy team – z Glenem Gregory jako CEO (Amerykanin od 20 lat mieszkający w Polsce) i szefem produktu Marcinem Malinowskim.

Kolejna inwestycja to przełomowe rozwiązanie IoT z szerokim zastosowaniem w urządzeniach autonomicznych (wkrótce zostanie ogłoszona).

Wyjścia z inwestycji

Przy ostatniej rundzie Packhelpu (marzec 2019) zdecydowaliśmy się na wyjście z tej inwestycji. Ze względu na świetny team, pozyskanie silnych funduszy zachodnich i poprzez to know-how i finansowania spółka była w stanie w 3 lata zwiększyć kilkunastokrotnie swoją wartość, co przełożyło się też na bardzo wysokie zwroty dla nas. Transakcja odbyła się na rynku secondaries (wchodzące fundusze przeznaczyły część rundy na wykupienie inwestorów z pierwszej rundy).

Dalej mocno wierzymy w spółkę i trzymamy kciuki za to, aby została globalnym liderem rynku brandowanych opakowań, ale uznaliśmy budując nowy fundusz, że warto pokazać naszym inwestorom, jakie skale zwrotów są realne w tym segmencie.

Stawia to Movens w bardzo elitarnym gronie funduszy, które mogą się pochwalić wysokim zwrotem z wyjścia do renomowanych instytucji z UE i USA. To dla nas bezcenne doświadczenia w kontekście nowych spółek pozyskiwanych do portfela.

Sukcesy Movens Capital

  •  Zdecydowanie utworzenie Movens VC oraz osiągniecie zakładanego celu w obszarze fundrisingu – pozyskanie PFR Ventures (w ramach Programu Starter) oraz ponad 30 fantastycznych inwestorów prywatnych. Bardzo postawiliśmy na to, aby nasi inwestorzy nie tylko wnieśli pieniądze, ale też doświadczenia z praktycznie każdego z kluczowych dla nas obszarów, w tym z budowy silnych firm międzynarodowych.

Cały czas poszukujemy jeszcze inwestorów, którzy pozwolą nam jeszcze nieco zwiększyć skalę działania, ale cały proces powinien się już zakończyć w ciągu 2-3 miesięcy.

  •  Oczywiście wyjście z Packhelpa.
  •  To z czego jesteśmy też bardzo dumni, to fakt, że pomimo zaangażowania w proces budowania funduszu, udało nam się przeanalizować ponad 700 spółek, z których zakładamy, że 7-10 trafi do naszego portfela.
  •  Udało nam się tez rozbudować pakiet rozwiązań smart money, które wraz z inwestycją jesteśmy w stanie dostarczać spółkom. Myślę, że często jest on równie ważny, a może nawet ważniejszy niż pieniądze.

Plany na przyszłość

Marzy nam się, abyśmy mieli na koncie co najmniej 12-16 inwestycji w polskie diamenty technologiczne. Myślę, że będzie to bardzo pracowity rok, nie tylko dla nas, ale i całej branży VC. Powinien on pokazać, czy zwiększone finansowanie i wiele nowych silnych funduszy realnie przekłada się powstanie w Polsce jednego z głównych europejskich hubów rozwoju firm technologicznych.

 

Autor:

Artur Banach, partner w Movens Capital

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem