Konkurent Ubera miał pójść na sprzedaż za 9 mld dolarów. Zabrakło chętnych

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Lyft to największy konkurent Ubera w Stanach Zjednoczonych. Wart jest około 5 mld dolarów, ale jego właściciele chcieli sprzedać spółkę za 9 miliardów. Transakcja nie doszła jednak do skutku.

9 mld dolarów to za dużo? 

The New York Times pisze, że przedstawiciele Lyfta mieli rozmawiać o sprzedaży firmy z kilkoma gigantami technologicznymi. Podobno na liście potencjalnych kupców znaleźli się: Apply, Google, Amazon, General Motors, a także Uber i działający na tej samej zasadzie chiński Didi Chuxing. Transakcja nie doszła jednak do skutku. Być może dlatego, że żadnej ze stron nie odpowiadała jej wartość. 

Według Recode właściciele Lyfta zaoferowali sprzedaż spółki za 9 miliardów dolarów. Dla potencjalnych kupców ta kwota wydała się najwidoczniej zbyt wysoka. W rozmowie z serwisem Bloomberg szefowie Ubera stwierdzili, że gdyby mieli kupić swojego konkurenta zrobiliby to za nie więcej niż 2 miliardy dolarów, czyli znacznie poniżej oczekiwań przedstawicieli Lyfta. 

Uber dałby za Lyfta 2 mld dolarów 

Z kolei Travis Kalanick, założyciel i dyrektor generalny Ubera, powiedział, że i tak nie zdecydowałby się na zakup Lyfta. Najprawdopodobniej dlatego, że transakcja mogłaby poskutkować postępowaniem antymonopolowym przeciwko spółce, którą zarządza. A i bez Lyfta Uber radzi sobie dobrze. Miesięcznie realizuje 62 miliony przejazdów, a jego konkurent 14 milionów. Do tego oba startupy znacznie różnią się wyceną. 

Szacuje się, że wartość firmy zarządzanej przez Kalanicka to aż 68 miliardów dolarów; w przypadku Lyfta to 5,5 miliarda dolarów. Do tego ostatnio Publiczny Fundusz Inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej wpompował w Ubera 3,5 miliarda dolarów. Środki te mają pomóc spółce rozwinąć się na nowych rynkach. Przy tej okazji przedstawiciele firmy wskazali, że kolejnym kierunkiem ekspansji będą Chiny. 

Autonomiczna taksówka od Ubera i Volvo 

Uber inwestuje również w autonomiczne samochody. Wraz z koncernem motoryzacyjnym Volvo zawarł umowę i do końca tego miesiąca zamierza wypuścić na ulice w Stanach Zjednoczonych samojeżdżące taksówki – do celowo ma być ich 100 sztuk. Podczas testów pasażerowie podróżujący za ich pośrednictwem będą mogli dotrzeć z punktu A do B bezpłatnie.

fot. materiały prasowe