Konkurent Ubera przejmie indonezyjski startup. Zamierza wydać 100 mln dolarów na zakup narzędzia do płatności online

Dodane: 14.02.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Reuters podaje, że według źródeł zaznajomionych ze sprawą azjatycki konkurent Ubera przejmie niebawem indonezyjski startup Kudo, który rozwija narzędzia do płatności internetowych. Grab zapłacić ma za tę firmę ponad 100 milionów dolarów.

Brak płatności online 

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym tygodniu i sfinansowana ze środków pochodzących z funduszu o wartości 700 milinów dolarów, który Grab utworzył na rzecz inwestycji realizowanych w Indonezji. Dzięki tej akwizycji spółka udostępniająca aplikację do zamawiania podwózek ma rozwinąć się na rynku płatności online. Przedstawiciele Grab odmówili komentarza w tej sprawie. 

– Istnieją problemy, które moim zdaniem zasługują na rozwiązanie w sposób, jaki do tej pory nie był dostępny. 80-90 procent indonezyjskiego rynku tak naprawdę nie ma dostępu do płatności mobilnych oraz nowoczesnej bankowości i nowoczesnego kredytowania, które uważamy za ważne przy rozwoju cyfrowej gospodarki Indonezji – powiedział trzy miesiące temu w rozmowie z TechCrunch Ming Maa, prezes Grab. 

Kolejna akwizycja 

Lukę na rynku wypełnić ma właśnie działający od trzech lat Kudo, który ułatwia tamtejszym mieszkańcom realizowanie płatności i dokonywanie zakupów przez Internet. Jest to platforma łącząca między innymi właścicieli sklepów ze sprzedawcami (tzw. agentami), którzy za pośrednictwem aplikacji i kiosków dystrybuują oferowane przez swoich partnerów produkty. 

Jeśli faktycznie akwizycja dojdzie do skutku, nie będzie to wówczas pierwsze partnerstwo, które Grab zawarło z przedstawicielem rynku płatności online. Wcześniej azjatycka spółka nawiązała współpracę z indonezyjskim konglomeratem Lippo Group, dzięki czemu zaoferowała swoim użytkownikom możliwość dokonywania płatności w punktach sprzedaży Lippo w całym kraju.