Konto bankowe dla startupu. Jak je wybrać?

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Zakładając konto firmowe przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na wybór tego banku, w którym mają konto osobiste, bo dzięki temu mogą negocjować lepsze warunki. Jeśli bank nie będzie do tego skory, warto porównać oferty innych. Na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego dla startupu?

Zdjęcie główne artykułu by pexels.com

Negocjacje

– Na początku powinniśmy wziąć pod uwagę opłatę za prowadzenie konta. Nie polecam korzystać z opcji zmniejszenia opłaty ze względu na wysokość wpływów jakie powinny się co miesiąc znaleźć na naszym koncie, gdyż osiągnięcie pewnych przychodów może potrwać – mówi Magdalena Gnot, CEO Fitnoteq. Przy wyborze konta dla swojego startupu zwracała uwagę na wysokość opłat za przelewy, ponieważ z biegiem czasu ich liczba wzrasta. Lepiej więc umówić się na stałą opłatę.

Jej zdaniem rodzaj konta sprawdzamy pod kątem rodzaju założonej działalności. – Czasem bywa tak, że dana oferta jest dostępna dla jednoosobowych działalności gospodarczych, ale spółki kapitałowe już nie mogą z niej skorzystać. Przy wyborze warto dopytać czy możliwy jest dostęp do konta przez Internet dla innych pracowników – mówi CEO Fitnoteq. Ta ostatnia funkcja przydaje się w większych firmach, w których dostęp do przeglądania historii rachunku ma np. księgowa.

Tego wszystkiego Magdalena Gnot dowiedziała się na spotkaniu z opiekunem jej konta osobistego. To z nim negocjowała warunki założenia konta firmowego, z którego dziś jest zadowolona, choć wprowadziłaby kilka zmian. – W aplikacji bankowej, brakuje mi możliwości zlecania szybkich przelewów używając funkcji “kopiuj przelew” – mówi. W wyborze konta ważne jest też to, aby sprawnie obsługiwało płatności zagraniczne.

Najważniejsza jest wygoda

Konto firmowe, które będzie wysyłać przelewy zagraniczne i je przyjmować, przydało się Dominikowi Gossowi i jego zespołowi Timble.us. Jego zdaniem firma działająca na rynku zagranicznym powinna szukać konta w walucie, w której będą płacić użytkownicy. Po co? – Żeby uniknąć niepotrzebnego przewalutowania czy dodatkowych płatności i prowizji – mówi CEO Timble.us. Zapytany o to, na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego, mówi że na obsługę klienta.

– Co ciekawe, standardy obsługi w polskich bankach są często dużo lepsze niż w bankach europejskich – przekonuje. Radzi, by przy wyborze banku zweryfikować nie tylko, czy za pośrednictwem Internetu możemy łatwo wykonać przelew, ale również dostępność generowania wyciągów bankowych, czy zdalnego zakładania subkont czy rachunków oszczędnościowych. – Wszystkie te funkcje ułatwią automatyzację i rozdzielanie wpływów, oszczędności i wydatków – mówi Dominik Goss.

Dodaje, że promowanie startupu na rynkach zagranicznych wiąże się z podróżami, co oznacza, że zakładając konto dobrze wybrać takie, które oferuje tanie wypłaty z bankomatów. Czasem trzeba też przekazać dostęp do firmowych środków innym członkom zespołu. – Dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas konto umożliwia chociażby wydawanie kart pomocniczych – dodaje. Na elastyczność konta uwagę zwrócili także twórcy Perfect Dashboard.

Elastyczne konto

– Konto bankowe powinno być przede wszystkim dostosowane do etapów rozwoju młodej firmy – mówi Oleksii Khutorianskyi, dyrektor finansowy Perfect Dashboard. – To że dziś potrzebujemy 2-3 konta może za parę miesięcy się zmienić i dobrze o tym od razu pomyśleć, by później nie zmieniać na szybko banku – dodaje. Jego zdaniem ważną kwestią przy wyborze banku jest ekipa, z którą będziemy współpracować. I w tym przypadku należy zwrócić uwagę na elastyczność.

– Mieliśmy niedawno nietypową sytuację. Musieliśmy pilnie załatwić jeden dokument w banku (ta usługa wymagała konsultacji prawników po stronie banku). Był piątek godzina 16:00, a bank zamyka zazwyczaj oddział o 17:30. Osobie, która odpowiada za obsługę naszego konta udało się ten dokument załatwić, ale przez nas placówkę zamknięto dopiero o 19:30 – mówi Khutorianskyi. Choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, dobrze wiedzieć, że bank jest zawsze chętny do pomocy.

Oleksii uważa, że w dzisiejszych czasach nie ma tak dużej różnicy jeśli chodzi o zakładanie konta bankowego dla firmy działającej tylko na polskim rynku, a tej z przychodami z zagranicy. – Zapłatę od klientów pobiera się z reguły za pomocą bramek/operatorów płatności takich jak Paypal, Ecard czy Braintree, z których tak naprawdę możesz przelać pieniądze na dowolne konto w dowolnym banku – mówi Oleksii Khutorianskyi. Przychody zarobione w dolarach trzeba też przewalutować, najlepiej z poziomu jednego konta.

Korzystny kurs

– Dla firm mających klientów nie tylko w Polsce bardzo ważna jest wymiana walut. My i wiele innych polskich startupów większość klientów mamy z zagranicy. Przychody mamy więc w dolarach lub innych walutach, a koszty ponosimy w złotówkach, więc bardzo ważna jest możliwość szybkiej wymiany po korzystnym kursie – mówi Lucjan Kierczak, Marketing Manager w Survicate. Do wymiany można używać internetowych kantorów, ale proces ten wydłuża czas dotarcia pieniędzy na konto.

Jak zespół Survicate szukał w Polsce konta bankowego dla startupu działającego głównie na rynkach zagranicznych? Lucjan Kierczak zapytał kilku znajomych prowadzących firmy działające w modelu SaaS i przejrzał oferty banków. – Mój wybór był zawężony, ponieważ szukałem możliwości założenia konta bez wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Nie wiem jak jest w tym momencie, ale nieco ponad dwa lata temu nie było to proste i standardem było wymaganie KRS – mówi.

Wybrał więc jeden z nielicznych banków dających taką możliwość, wcześniej dowiadując się od znajomych czy polecają założenie konta w nim. Do dziś firma jest zadowolona z konta, choć brakuje jej aplikacji mobilnej “z prawdziwego zdarzenia”. – Nie jest to dla mnie główny kanał obsługi konta, jednak aplikacje mobilne są standardem. Obecnie klienci biznesowi mają dostęp tylko do wersji “light” – dodaje Lucjan Kierczak, Marketing Manager w Survicate.

Inne podejście

Wracając do tematu szukania odpowiedniego konta bankowego dla firmy, to w niektórych krajach odbywa się to nieco inaczej niż w Polsce. – W Niemczech banki posiadają specjalne departamenty, które zajmują się startupami, ułatwiając im funkcjonowanie w niemieckim świecie finansów. Dostaliśmy propozycję współpracy z trzema bankami, które dowiedziały się o nas dzięki udziałowi w programie akceleracji Axel Springer Plug and Play – mówi Dominik Goss, CEO Timble.us.

Niektóre banki działające w Polsce już zmieniły swoje podejście i, wzorem niemieckich instytucji finansowych, są bardziej otwarte na startupy. A to na pewno duża wartość, którą trzeba wziąć pod uwagę wybierając konto bankowe dla naszego startupu.