Kontynuujemy ekspansję – Podsumowanie roku 2021 w Accelpoint

Dodane:

Maciej Kołtoński Maciej Kołtoński

Kontynuujemy ekspansję – Podsumowanie roku 2021 w Accelpoint

Udostępnij:

Wiosną roku 2021 doszło do zmiany u steru akceleratora technologicznego Accelpoint. Stanowisko prezesa zarządu w miejsce doktora Michała Bańki objął Maciej Majewski, a w składzie zarządu pojawił się Jakub Jankowski. Z kolei współzałożyciel Accelpoint, Hubert Anyżewski rozpoczął budowę nowego projektu, czyli funduszu inwestycyjnego Freya Capital. Przed nowym zarządem stanęło zadanie dokończenia realizowanych programów i wyznaczenia nowych celów na najbliższe lata. Ubiegły rok upłynął nam pod znakiem konsekwentnych zmian.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Finalizacja Projektów

Rok 2021 był dla naszego zespołu momentem, w którym perspektywa projektowa przyjęta w momencie powstania akceleratora w znacznej mierze dobiegła końca. Po realizacji 5 rund akceleracyjnych zakończyliśmy bowiem program AccelUp, dedykowany startupom z obszarów fintech, insuretech oraz telco. Niezmiernie cieszy nas współczynnik komercjalizacji poszczególnych akceleracji, który wskazuje, że ponad połowa z nich zdobyła dzięki udziałowi w programie klientów na swoje usługi. Wskaźnik ten, z pewnością jest jednym z najwyższych na polskim rynku. Z dumą patrzymy również na partnerów korporacyjnych, z którymi zespoły przeprowadzały testy PoC, mające na celu przystosowanie technologii do realiów wielkiego biznesu. Wśród odbiorców technologii pojawiły się firmy: Santander Bank Polska, AXA Partners, Santander Consumer Bank, Orange Polska, Santander Leasing oraz RITS – Relyon IT Services. Program realizowany był we współpracy z Polską Agencją Rozwoju i Przedsiębiorczości.

Blisko 60 startupów trafiło do grona absolwentów AccelUp. Obecnie, z radością patrzymy, jak się rozwijają oraz kibicujemy im w osiąganiu coraz ambitniejszych celów i podbijaniu kolejnych rynków. Cieszymy się widząc wzrost rozpoznawalności, nowych klientów, czy kolejne rundy finansowania w zespołach takich jak Plenti, Symmetrical.AI, Cashy czy RevDeBug. Do tego grona dołączyły w tym roku zespoły z kolejnych rund, które prezentowały swoje rozwiązania podczas Accelpoint Demo Day 2021 w trakcie konferencji WolvesSummit we Wrocławiu. Po sukcesach zespołów takich jak Pergamin, SkyBlu,4Semantics, czy Docmatic (RandomForest) widać już, że mamy do czynienia z kolejnymi mocnymi graczami. Oczywiście trzymamy mocno kciuki za wszystkich absolwentów programu.

Wśród projektów, które dobiegły końca w ubiegłym roku znalazł się również program AccelBox dedykowany startupom w początkowej fazie rozwoju, rozwijającym technologie w obszarach medtech, cleantech oraz govtech. Dzięki zaangażowaniu zarówno po stronie startupów, jak również ekspertów i mentorów efekty realizacji znacznie przekroczyły zakładane pierwotnie cele. Program ukończyło 112 absolwentów, co zaowocowało odebraniem 14 MVP. Jako ich przykład można przytoczyć m.in. platformę do parowania dawców nerek (ReniConnect Sp. z o.o.), czy system do zarządzania flotami dronów transportowych (Trans Faraday Sp. z o.o.). Akceleracja AccelBox zrealizowana została we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu wsparcia E-pionier.

Nowi Partnerzy

Znacznemu poszerzeniu uległa sieć naszych organizacji partnerskich, z którymi współpracę nawiązaliśmy w 2021 roku. Wśród nowych partnerów pojawiły się podmioty krajowe, takie jak m.in. 10Clouds, będący jednym z wiodących software house’ów z regionu CEE, czy UniventumLabs, czyli spółka Uniwersytetu Gdańskiego powołana do komercjalizacji wyników badań naukowych i transferu nowych technologii do biznesu. Wśród nowych partnerów zagranicznych Accelpoint pojawiło się m.in. izraelsko-austriackie stowarzyszenie inwestorskie Gold Venture Investments. Pod koniec roku przeprowadziliśmy też cykl szkoleń we współpracy z ekspertami IBM, którzy przybliżali startupom możliwości jakie dają w rozwijaniu biznesu rozwiązania chmurowe.

Międzynarodowe grono partnerów Accelpoint powiększyło się jednak w głównej mierze dzięki realizacji drugiej edycji EuropeanFinTechHackcelerator, czyli programu skierowanego do rozwiniętych startupów z regionu całej Europy, gotowych podjąć wyzwanie ekspansji na rynki singapurski oraz krajów Azji Środkowo-Wschodniej. Jako główny organizator programu nawiązaliśmy współpracę m.in. z WWF Singapore, akceleratorami takimi jak, szwajcarski F10, kalifornijski New Energy Nexus, sztokholmski Stockholm Green Fintech, czy też globalną organizacją Hello Tomorrow.

Zielony most do Azji Południowo-Wschodniej

Projekt EuropeanFinTechHackcelerator 2021 był już drugą edycją naszego programu realizowanego w ścisłej współpracy z singapurskimi agencjami rządowymi oraz wiodącymi organizacjami sprzyjającymi rozwojowi nowych technologii w regionie. Podczas tegorocznej edycji EFH skupiliśmy się na znalezieniu najciekawszych europejskich rozwiązań z obszaru Green Finance. W proces oceny i wyboru projektów udało nam się zaangażować ekspertów z ponad 10 krajów, a zgłoszenia, które otrzymaliśmy pochodziły praktycznie z całej Europy. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostały Weavair oraz SkyBlu, które reprezentowały europejski sektor greenfinance podczas finału SingaporeFinTechFestival – największej konferencji fintech na świecie. Ponownie wielkie wsparcie w realizacji tego projektu okazała nam Magdalena Smolak – kierowniczka Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Singapurze.

Przyszłe cele

Projektem, który zainicjowaliśmy pod koniec roku jest Poland Prize by Accelpoint. Jako operator tego programu, będziemy we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz naszymi odbiorcami technologii zachęcać zagraniczne startupy do rozpoczynania swojej działalności na terytorium Polski i pomagać im w szybkiej ekspansji. Nabór do pierwszej rundy programu jest już za nami i w niedługim czasie powinniśmy ogłosić jej zwycięzców. Kolejne rundy programu przewidziane są na lata 2022-2023. Ze smutkiem zauważamy, że w kontekście ostatnich wydarzeń wojennych na Ukrainie, Poland Prize może okazać się mechanizmem ratunkowych dla wielu startupów z naszego kraju sąsiedzkiego.

Z pewnością zamierzamy również kontynuować współpracę z naszymi partnerami z Singapuru oraz rozwijać akcelerację dla startupów greentech, oraz cleantech. Już dzisiaj intensywnie pracujemy nad kolejnymi programami akceleracyjnymi w tych obszarach.

 

–

Maciej Kołtoński

Head of Communications

Accelpoint