Krajobraz po pandemii: stracił głównie sektor MŚP, płace kierownictwa dużych firm nie spadły

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Krajobraz po pandemii: stracił głównie sektor MŚP, płace kierownictwa dużych firm nie spadły

Udostępnij:

Inwestycje w środki trwałe przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2021 roku były wyższe, niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a przychody przedsiębiorstw niefinansowych, które zatrudniają co najmniej 50 osób, wyniosły w pierwszym kwartale 868,2 mld zł.

Gospodarka rozmraża się dużo szybciej niż po poprzednim lockdownie. Przychody firm niefinansowanych były nie tylko nie niższe, ale nawet o 10,3 proc. wyższe, niż w I kwartale ubiegłego roku. Przychody te są również wyższe niż dla przedkryzysowego trendu – donosi Puls Biznesu. Na pandemii najbardziej stracił sektor MŚP, podczas gdy duże firmy szybko przeszły do cyfrowego kanału sprzedaży i zrekompensowały straty na rynku krajowym wyższym eksportem.

Pensje menedżerów wyższego stopnia bez zmian

Dla większości zatrudnionych na najwyższych stanowiskach czas pandemii nie przyniósł spadku wynagrodzeń, a Ci zatrudnieni w branżach takich jak np. e-commerce czy szeroko pojęte IT. Zyskali na znaczeniu (i odczuli to w portfelach) specjaliści działów HR. Również dyrektorzy finansowi mogli liczyć na znaczące wzrosty swoich zarobków – cytuje wyniki Raportu Płacowego 2021 portal prawo.pl.

Kto stracił? Z raportu Michael Page wynika, że spadki płac na wyższych stanowiskach po pandemii odnotowali jedyni Ci zatrudnieni w branży bankowo-ubezpieczeniowej.