Kraków gościł europejskich liderów energii

Dodane: 02.12.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

1 grudnia w krakowskiej Cricotece odbyła się Gala Finałowa konkursu KICkoff 2015, podczas której wyłoniono najbardziej obiecujące projekty z zakresu energii zrównoważonej. Jest to największy w tej branży konkurs na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Do ścisłego finału pierwszej edycji konkursu KICkoff 2015 zakwalifikowało się osiem nowatorskich projektów z całej Europy, które mają potencjał osiągnięcia sukcesu komercyjnego. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. euro dostał estoński projekt Lainergy oparty na pomyśle stworzenia konwertera napędzanego siłą fal morskich. – Nie dociera do mnie, że wygraliśmy. To pierwsze dofinansowanie, które udało nam się pozyskać w tego typu konkursie. Kraków okazał się być dla nas bardzo szczęśliwy – opowiada Jan Terentjev, współzałożyciel Lainergy.

Na podium projekt z Polski

Drugie miejsce zajęła polska spółka Ekoinwentyka oferująca bioreaktor (KBT – Kompaktowy Bioreaktor Trójfazowy) wykorzystujący proces bioczyszczania gazów, który charakteryzuje się wysokim stopniem energetycznej i ekologicznej efektywności. Nagrodę wywalczył również estoński Smart Load Solutions – rozwiązanie oparte na chmurze, które pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Wszyscy finaliści, także ci spoza podium, mogą zostać zaproszeni do udziału w programie akceleracyjnym KIC InnoEnergy Highway®, gdzie możliwość dofinansowania na rozwój swojego projektu może wynieść nawet 150 tysięcy euro.

Inwestycja w przyszłość

Pierwsza edycja konkursu KICkoff 2015 miała na celu wyłonienie obiecujących, innowacyjnych projektów, które mogą wywrzeć pozytywny wpływ na sektor zrównoważonej energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej, którego rozwój może mieć duże znaczenie dla Krakowa. – Mimo że konkurs wystartował w Polsce po raz pierwszy, zgłosiło się do niego wielu młodych startupowców z wysokiej jakości projektami posiadającymi spory potencjał biznesowy. Wszystkie propozycje mogą realnie ukierunkować rozwój zrównoważonej energetyki. Cieszę się, że możemy wspierać młodych innowatorów i ich pomysły. Jestem przekonany, że w przyszłości wszyscy będziemy mogli czerpać korzyści z ich realizacji – podkreśla Rafał Mrówka, prezes KIC InnoEnergy Poland Plus, organizator konkursu.

KIC InnoEnergy – europejska spółka, posiadająca siedzibę także w Krakowie, zajmuje się promowaniem przedsiębiorczości, innowacyjności i edukacji w dziedzinie zrównoważonej energii. Skupia ponad 150 partnerów, wśród których są wiodące polskie i europejskie ośrodki akademickie, centra badawcze i przedsiębiorstwa z sektora energetycznego.

Patronat honorowy nad konkursem KICkoff 2015 objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

MamStartup objął wydarzenie patronatem medialnym