Krakowski Park Technologiczny nawiązuje współpracę z EIT Digital. Poszukuje scaleupów z Polski

Dodane: 19.11.2019

Mam Startup

Udostępnij:

Krakowski Park Technologiczny nawiązał współpracę z prestiżowym akceleratorem EIT Digital, by wspólnie zadbać o rozwój polskich scaleupów. W ramach programu ARISE Europe partnerzy poszukują firm z Polski, które chcą wejść na zagraniczne rynki.

Krakowski Park Technologiczny i EIT Digital działają razem

Partnerstwo pomiędzy Krakowskim Parkiem Technologicznym a EIT Digital przyczyni się do połączenia polskich firmy z obszaru deep tech z unijnym ekosystemem innowacji EIT Digital, który skupia ponad 200 partnerów przemysłowych, ośrodków badawczych i uniwersytetów.

– Zależy nam, żeby polskie firmy mogły w pełni skorzystać z benefitów akceleratora. Mowa między innymi o zdobyciu unikalnej wiedzy na temat zagranicznej ekspansji, w szczególności w Europie, możliwości nawiązania współpracy z wiodącymi korporacjami z kontynentu oraz na pozyskanie na rund inwestycyjnych powyżej 2 mln euro na skalowanie i ekspansję – mówi Mateusz Cybula, Kierownik Inkubatora Technologicznego KPT.

Cel jest jeden: wzrost scaleupów z Polski. Jaką rolę w tym procesie odegra Krakowski Park Technologiczny? Mateusz Cybula wyjaśnia, że KPT będzie poszukiwać najbardziej rokujących scaleupów w kraju i pomagać w procesie rekrutacji do EIT Digital Accelerator.

Pomoże również tym firmom, które do rangi scaleupa dopiero aspirują, organizując szkolenia i spotkania networkingowe, aby z większą wiedzą i pewnością siebie zaczęli wstępny proces ekspansji na pobliskie rynki, unikając pierwszych, nieoczywistych pułapek.

Ekspansja polskich scaleupów

Zdaniem Mateusza Cybuli polskie scaleupy generalnie mają problem z wychodzeniem na globalne rynki w otoczeniu bardzo silnej konkurencji z USA i Chin, a powoli także w obliczu nadchodzącego spowolnienia, może nawet kryzysu gospodarczego.

– Scaleupy z zachodniej Europy mają zdecydowanie większy dostęp do dużego kapitału na rozwój i bogatych rodzimych rynków zbytu, nie wspominając o znacznie większej wiedzy na temat efektywnego skalowania się za granicą. To właśnie tu upatrujemy szansy na wykorzystanie synergii między działaniami KPT a EIT Digital i przyspieszenie procesu transferu tej wiedzy do scaleupów z Polski. – mówi Mateusz Cybula.

Wiedza będzie transferowana między innymi w ramach programu ARISE Europe do udziału, w którym KPT i EIT Digital zapraszają:

  • Scaleupy z obszarów Digital Indutry, Digital Cities, Digital Wellbeing, Digital Tech i Digital Finance.
  • Średnich i dużych przedsiębiorstw, które stanęły przed wyzwaniami związanymi z wprowadzaniem innowacji i transformacją cyfrową.
  • Studentów kierunków technicznych zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu nowych technologii oraz przedsiębiorczości i wprowadzania innowacji.

Finał EIT Digital Challenge

Przypomnijmy, że 6.11 w Brukseli odbyła się gala finałowa konkursu EIT Digital Challenge, do którego zgłosiło się aż 279 scaleupów z 33 krajów. W gronie 25 finalistów znalazły się 2 polskie firmy.

Organizowany od 6 lat konkurs podzielony jest na 5 kategorii. W każdej kategorii zwycięzca wygrywa 50 tys. euro. Dodatkowo 10 wybranych przez jury scaleupów otrzymuje możliwość dołączenia do akceleratora EIT Digital. W tym roku w finale znalazły się polskie firmy: CashDirector w kategorii Digital Finance oraz Reliability Solutions w kategorii Digital Industry.

Jeśli chcesz rozwinąć firmę w ramach programu akceleracyjnego EIT Digital, skontaktuj się z Krakowskim Parkiem Technologicznym! Napisz na [email protected].

 

 

 

 


Startup Weekend Krakow

W dniach 10.01 – 12.01.2020 w Krakowskim Parku Technologicznym odbędzie się Startup Weekend Krakow, podczas którego uczestnicy będą mieli szansę przekuć swoje pomysły w biznes i postawić pierwsze kroki w świecie startupów.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem