Kruk przejął Wongę za 97,1 mln zł

Dodane: 06.05.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Firma Kruk, zajmująca się windykacjami, podpisała umowę przejęcia 100 proc. udziałów polskiego oddziału Wongi – firmy specjalizującej się w udzielaniu pożyczek przez Internet. Transakcja wyniosła 97,1 mln zł.
Przejęcie firmy Wonga.pl zostało zapowiedziane w połowie marca 2019 roku. Wtedy też firmy podpisały list intencyjny z Wonga Worldwide Limited. Nie mówiono wtedy jednak o żadnej konkretnej kwocie, a dalsze kroki zależne były od decyzji UOKiK-u. Dziś już wiadomo, że inwestycja była na poziomie 97,1 mln zł. Na tę kwotę składa się wartość udziałów sprzedawanej spółki i prawa do własności marki (3,0 mln zł) oraz spłata jej zobowiązań należnych Sprzedającemu (94,1 mln zł).

– Oficjalnie możemy ogłosić nowy rozdział w działalności na otwartym rynku pożyczkowym w Polsce. KRUK przejmuje samodzielnie działającą organizację ze sprawdzonym modelem biznesowym online i silnym systemem zarządzania ryzykiem – firmę profesjonalną, etyczną i pro-konsumencką, co nabiera szczególnego znaczenia w obliczu nadchodzących zmian regulacyjnych. Wonga i jej doświadczony zespół zyskają jednocześnie stabilnego partnera, który zapewni efektywny dostęp do finansowania dynamicznie rosnącego biznesu. Wonga rozszerzy portfolio naszych linii biznesowych, do których należą zakupy portfeli wierzytelności, biznes inkaso, informacja gospodarcza i pożyczki Novum kierowane do wybranego grona byłych osób zadłużonych. Wonga dobrze wpisuje się w ogólny cel całej Grupy KRUK – chcemy kontynuować dynamiczny wzrost i osiągnąć 700 mln zł zysku netto w 2024 roku – powiedział Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

– Zaczynamy nowy rozdział w naszej historii. Chcemy intensywnie się rozwijać, docierać do klientów zainteresowanych pożyczkami ratalnymi na wyższe kwoty i dłuższe okresy. Tworzymy nowe produkty, nasze plany są bardzo ambitne. Znalezienie się w Grupie Kapitałowej KRUK daje nam możliwość szybkiego rozwoju. Cieszę się, że stajemy się częścią dużej, silnej i myślącej o przyszłości grupy finansowej – powiedział Tomasz Fedyna, członek zarządu wonga.pl sp. z o.o.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem