KSM Vision pozyskał 8,5 mln złotych. Wykorzysta AI do kontroli jakości w farmacji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

KSM Vision

Udostępnij:

Manualna kontrola jakości to kolejne zadanie, które przejmie sztuczna inteligencja. KSM Vision stworzyło system optyczny, który w oparciu o AI zautomatyzuje kontrolę jakości. Przetestuje nawet 180 000 tabletek na godzinę i zidentyfikuje niedoskonałości tak małe jak główka szpilki. Startup zebrał 8,5 mln złotych od Aper Ventures, Vigo Ventures i koinwestorów.

Zarządzanie kontrolą jakości jest głównym problemem we wszystkich branżach, często odpowiadając za znaczną część wydatków. Jak wynika z raportu PwC, typowa duża fabryka farmaceutyczna inwestuje prawie jedną czwartą swojego budżetu operacyjnego (z wyłączeniem surowców) w zapewnienie zgodności z przepisami, przy czym co dziesiąta tabletka musi zostać zniszczona lub ponownie wykonana.

W przemyśle farmaceutycznym system KSM Vision może identyfikować defekty tak małe jak główka szpilki na powierzchni kapsułki. Dzięki możliwości testowania do 180 000 pojemników na godzinę, rozwiązanie to zmniejsza ilość odpadów. Wczesne wykrycie wady pozwala producentowi uniknąć odrzucenia partii i utraty pieniędzy, a klientów chroni przed wadliwymi produktami.

– Wspieramy kontrolę jakości w różnych branżach – od przesłu drzewnego po farmację. Nasza przewaga polega na biegłości zarówno w sprzęcie, jak i oprogramowaniu. Pozwala to naszym rozwiązaniom AI łatwo łączyć się z istniejącymi technologiami, zarówno liniami produkcyjnymi, jak i maszynami. Pięc minut – tyle zajmuje naszemu systemowi „nauczenie” się nowego produktu. Rozwiązaniom bez wbudowanej sieci neuronowej zajmuje to znacznie więcej czasu – mówi dr Krzysztof Malowany, CEO KSM Vision.

Początki KSM Vision

To w murach Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Politechnice Warszawskiej zaczyna się historia KSM Vision. Doktoranci i studenci, uzbrojeni w wiedzę o mierzeniu kształtu, przemieszczeń i deformacji w dużych instalacjach przemysłowych, zaczynali tworzyć rozwiązanie, które te skomplikowane procesy uproszczą.

Na czele przedsięwzięcia stanął dr Krzysztof Malowany, obecny CEO, który łączył doktorat o budowie i eksploatacji maszyn z aktywnym udziałem w projektach komercyjnych B+R. U jego boku stanął dr Marcin Malesa, dzisiejszy CTO. Jego umiejętności stały się podstawą dla szybko uczącego się algorytmu, który szybko dostosowuje się do potrzeb klientów.

Stworzony przez inżynierów z Politechniki Warszawskiej system detekcji jest w stanie precyzyjnie wskazać anomalie produkcyjne, wymagając jedynie kilkudziesięciu przykładów idealnie wytworzonych produktów. To wyraźna różnica w porównaniu z konkurencyjnymi modelami, które wymagają obszernych baz danych poprawnych i niepoprawnych przykładów.

Inwestorzy o KSM Vision

– Inwestycja w KSM Vision to strategiczny krok w kierunku wykorzystania głębokiej technologii do zrównoważonej transformacji przemysłowej. Jego sztuczna inteligencja zwiększa wydajność, analizuje najdrobniejsze szczegóły i bezpośrednio poprawia wyniki finansowe – przekonuje Jacek Błoński, partner zarządzający Aper Ventures.