Kto tak naprawdę chce być w Polsce liderem? Biznesmen z wielkiego miasta czy polityk z małego miasteczka?

Dodane: 21.09.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Jak wskazują zgłoszenia do programu rozwoju przywództwa Leadership Academy for Poland, którego druga edycja rusza już 24 września, osoby aspirujące do roli lidera, zainteresowane mądrym przywództwem nastawionym na cel to przede wszystkim przedstawiciele świata biznesu (40%).

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z stocksnap.io

Choć ponad 50% Polaków (wg badania SW Research przeprowadzonego w maju 2017 roku) uznaje politykę za sferę, w której z największym prawdopodobieństwem można spotkać przywódcę, to w rzeczywistości tylko 6% aplikacji aplikacji do programu pochodziło od osób związanych z administracją publiczną.

– Większość Polaków zakłada, że lider to osoba, która inspiruje innych do działania, zachęca ich do podążania za sobą (82%), a ponad połowa (55%) ma przeświadczenie, że bycie liderem to cecha wrodzona – mówi prof. Cezary Wójcik, twórca Leadership Academy for Poland. – W Leadership Academy for Poland uważamy, że przywództwo niekoniecznie łączy się z formalną pozycją w organizacji, to raczej nastawienie na tworzenie lepszego świata – a więc każdy może być liderem. Tym bardziej cieszy nas opinia Polaków (75%), że lider powinien zmieniać świat na lepsze. Do tego potrzebujemy wykształconych ludzi, dlatego cieszymy się że w tym roku ponad 500 osób ubiegało się o jedno z 40 miejsc, umożliwiających zdobycie wiedzy z zakresu przywództwa, przekazywanej między innymi przez profesorów Uniwersytetu Harvarda – dodaje.

Najzdolniejsi aplikanci wezmą udział w intensywnych szkoleniach prowadzonych przez międzynarodowych gości. Oprócz założyciela LAP, profesora Cezarego Wójcika, na liście wykładowców Akademii znaleźli się także reprezentanci Uniwersytetu Harvarda:

  • profesor Hugh O’Doherty, specjalista z obszaru rozwiązywania konfliktów, który był konsultantem podczas konfliktów w Bośni, Chorwacji i na Cyprze,
  • profesor Timothy O’Brien, specjalista w zakresie polityki publicznej i przywództwa, kierownik programu Leadership for the 21st Century na Uniwersytecie Harvarda.

Swoją wiedzą podzieli się także profesor Michael Murray z Uniwersytetu w Teksasie, a także doktor John Scherer. Obaj wykładowcy są specjalistami z zakresu przywództwa z międzynarodowym doświadczeniem oraz długoletnim stażem.

Wyjątkowa szkoła przywódców będzie szkolić uczestników LAP od 24 września do 1 października 2017 roku w kampusie akademickim zlokalizowanym w kujawskim Hotelu Herbarium, a następnie podczas dwóch zjazdów zaplanowanych na październik i grudzień. Program zakończy się uroczystą graduacją w połowie stycznia 2018 roku.

Kto pragnie zostać liderem?

Akademia stawia na różnorodność, jej twórcy pragną budować mądre przywództwo w różnych obszarach, co pozytywnie wpłynie na społeczeństwo i rozwój edukacji. Dlatego też do złożenia aplikacji zachęcani są szczególnie aspirujący liderzy z obszaru kultury, NGO czy świata mediów. Analiza zgłoszeń do programu przywództwa LAP wykazała, że choć w większości kandydaci pochodzą ze środowiska biznesowego (40%), silnie reprezentowani byli też pracownicy naukowi (14,9%) oraz osoby związane z organizacjami non-profit (12%), a także przedsiębiorcy tworzący młode firmy typu Start-Up (8,9%). Aplikacje pracowników administracji publicznej wyniosły tylko 6%. Wynik ten kontrastuje z badaniami na temat wyobrażeń Polaków o liderach. Jak wykazało SW Research aż 50,3% z nas spodziewa się spotkać liderów w świecie polityki.

Lider. Przywódca. Mężczyzna. Głowa rodziny

Jak wykazało wspomniane wcześniej badanie SW Research, Polacy określają typowego lidera jako mężczyznę w wieku około 38 lat, z wykształceniem wyższym i zarobkami znaczenie powyżej średniej krajowej (ok. 6700 zł), żonatego i posiadającego dzieci. Do jego kluczowych cech należą charyzma, autorytet oraz umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi. Analiza zgłoszeń do Leadership Academy for Poland pokazuje jednak, że wyobrażenia Polaków znacznie różnią się od stanu faktycznego. Podczas, gdy większość Polaków nadal uważa lidera za osobę płci męskiej (64,5%), przywódcze aspiracje pań (46% zgłoszeń do programu) są prawie tak silne jak płci przeciwnej (54% zgłoszeń do programu). Akademia wspiera ten trend i stara się zapewnić parytet wśród uczestników szkoleń.

– Coraz więcej osób jest zainteresowanych przywództwem i rozwojem w tym kierunku, co znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie aplikacji, które otrzymaliśmy. To znak naszych czasów. Polacy bez kompleksów i otwarcie mówią o swoich aspiracjach, nie bojąc się przyznać, że widzą siebie jako przyszłego lidera. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn – mówi Maciej Ujejski, dyrektor zarządzający i współtwórca Leadership Academy for Poland. – Polacy aktywnie szukają możliwości kształcenia, co dobrze rokuje na przyszłość. W Leadership Academy for Poland wierzymy, że nasz kraj może stać się miejscem nieograniczonych możliwości i innowacyjnych rozwiązań. Aby to osiągnąć, potrzebujemy odpowiedniej edukacji i odważnych ludzi – dodaje.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem