Kuloodporny koc ma chronić dzieci w szkołach. Póki co jest jednak za drogi

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

14 grudnia 2012 roku podczas strzelaniny w szkole w Newtown ginie 28 osób, głównie dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat. Między innymi to wydarzenie zainspirowało firmę ProTecht z Oklahomy do stworzenia kuloodpornych koców Bodyguard Blanket. Problem w tym, że nie każdą szkołę na nie stać.

Tysiąc dolarów za kuloodporny koc

Stan Schone, jeden ze współzałożycieli spółki, wyjaśnił w rozmowie z serwisem 10News WTSP, że początkowe koszty produkcji kuloodpornych koców zdawały się być niewielkie. Z czasem najprawdopodobniej okazało się inaczej, bo cena jaką trzeba zapłacić za jedną sztukę jest wysoka – wynosi tysiąc dolarów. Zdaniem przedsiębiorcy może być to przyczyną, dla której szkoły dotychczas nie nabyły kuloodpornych koców.

Mimo ceny kilka tysięcy sztuk trafiło już do rąk prywatnych nabywców. Zespół ProTecht wciąż wierzy, że to szkoły, centra handlowe, parki rozrywki i organizatorzy imprez masowych będą kupować Bodyguard Blanket. Bo pomimo wysokiej ceny, zdaje się, produkt może zwiększyć bezpieczeństwo miedzy innymi uczniów podczas strzelanin w szkołach, takich jak ta sprzed czterech lat w Newtown, która pozbawiła życia dwudziestu ośmiu osób.

Bodyguard Blanket chroni przed większością kul

Przedstawiciele spółki z Oklahomy zapewniają, że kuloodporne koce są wykonane z tych samych materiałów, które służą do produkcji odzieży chroniącej ciała amerykańskich wojskowych, a także policjantów. Dodają również, że stanowią skuteczną barierę powstrzymującą pociski wystrzelone z 90 proc. broni, których dotychczas przestępcy używali podczas zamachów w szkołach.

Zdaniem zespołu Bodyguard Blanket opracowane przez niego koce są lekkie i poręczne, dzięki czemu dzieci powinny bez problemu okryć się nimi w razie zagrożenia. Kuloodporne koce, jak przekonują twórcy projektu, sprawdzą się również w innych kryzysowych sytuacjach. Na oficjalnej stronie firmy czytamy, że wcześniej wspomniany produkt zapewnia bezpieczeństwo także podczas tornad i trzęsień ziemi. I tak na przykład, gruz spadający z sufitu nie powinien uszkodzić ciała przykrytego Bodyguard Blanket.

Koc chroni, robot przeciwdziała

Firma ProTecht nie jest jednak jedyną, której innowacyjny pomysł ma zwiększyć bezpieczeństwo w szkołach i innych miejscach publicznych. Zespół stojący za Knightscope K5, opracował robota patrolowego, który podejmując działania prewencjne chroni mieszkańców San Francisco. Oba rozwiązania znacząco się od siebie różnią, niemniej cel jest ten sam: zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.