Kulturalny startup, czyli teatr na żywo w każdym domu

kulturalny startup czyli teatr na zywo w kazdym domu
Udostępnij:
Na żywo, dla wszystkich i wszędzie. Dzięki technologii streamingu dostęp do ambitnej sztuki stanie się łatwiejszy, uważają twórcy serwisu AllLive.pl, pierwszego w Polsce projektu transmisji spektakli teatralnych na żywo.

Na żywo, dla wszystkich i wszędzie. Dzięki technologii streamingu dostęp do ambitnej sztuki stanie się łatwiejszy, uważają twórcy serwisu AllLive.pl, pierwszego w Polsce projektu transmisji spektakli teatralnych na żywo.


Teatry przeżywają oblężenie. Aby dostać się na cenione sztuki potrzeba kilkumiesięcznych starań w celu zdobycia biletu. Z drugiej strony dla wielu koneserów regularne wizyty w teatrze pozostają w sferze marzeń. Drogie bilety i trudny dostęp do teatrów dla mieszkańców małych miast to główne powody dla których 85% Polaków stwierdza, że nie interesuje się kulturą wyższą.

Pod koniec kwietnia wystartował projekt AllLive.pl. gdzie po zakupieniu biletu, będzie można obejrzeć spektakli teatralny na żywo. Już 21 i 22 maja, pilotażowo, zostanie nadana transmisja spektaklu "Maszyna do liczenia" z warszawskiego Teatru 6. Piętro, którego dyrektorem artystycznym jest Michał Żebrowski. Za kilka dni serwis www.alllive.pl zostanie wzbogacony o moduł płatności umożliwiający zakup wirtualnego biletu na wybraną transmisję. Docelowo na stronie znajdzie się pełen repertuar transmisji w jakości HD, archiwum VOD, system rekomendacji spektakli, dostępność na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony i tablety. Na taką wersję serwisu możemy liczyć już od nowego sezonu teatralnego, czyli od jesieni 2011. Ceny pojedynczych biletów będą się mieścić w granicach 5-12 zł.

- Nasz projekt przyczyni się do powrotu Polaków do teatrów, do tego, aby sztuka teatralna nie była wyłącznie domeną wąskiego grona odbiorców. To również rozwiązanie dla lokalnych ośrodków kultury i niepełnosprawnych albo po prostu pomysł ma miłe spędzenie wieczoru z grupą znajomych. Realizujemy pierwszy w Polsce wiarygodny biznesowo projekt płatnych transmisji ze spektakli teatralnych na żywo - mówi Julian Kozankiewicz, jeden z pomysłodawców projektu, współzałożyciel spółki EM lab, którą w przeszłości rozwinął w ciągu 3 lat do ponad 18 mln przychodu netto i 1,5 mln zysku netto, w finale wprowadzając ją w roku 2008 na rynek NewConnect. Po rozstaniu na początku 2010 roku z funkcją prezesa EM lab, obecnie zarządza spółką z branży IT oraz angażuje się we wspieranie nowych przedsięwzięć biznesowych.

Projekt AllLive.pl to również szansa dla teatrów, które borykają się z problemem niedofinansowania. Dzięki poszerzeniu oferty o transmisje internetowe zyskają dodatkowy kanał dotarcia do widzów oraz nową, ciekawą formułę promocji spektakli. Zarządzający projektem www.alllive.pl przewidują, że jeszcze w tym roku spółka osiągnie rentowność. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków własnych ale prowadzone są już rozmowy z inwestorami - zarówno finansowymi jak i branżowymi - pod kątem pozyskania kapitału na potrzeby rozwoju.

źródło: informacja prasowa