Kuźniar pozyskał kapitał od AIP Seed Capital. Dziennikarz startuje z nowym podróżniczym projektem

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Jarosław Kuźniar pozyskał kapitał na rozwój podróżniczego biznesu. W goforguide.com, startup dziennikarza, zainwestował AIP Seed Capital. Kwota zawartej transakcji nie została jednak ujawniona.

AIP Seed Capital inwestuje w goforguide.com

Pod koniec lipca Jarosław Kuźniar, dziennikarz i przedsiębiorca, poinformował na Twitterze, że fundusz kapitału zalążkowego AIP Seed Capital wesprze finansowo jego nowy projekt goforguide.com. Startup ma być dedykowany przewodnikom i jest częścią większego przedsięwzięcia, nad którym prezenter TVN 24 pracuje od stycznia tego roku. – Już jakiś czas temu zaplanowałem sobie stworzenie całej grupy goforworld.com, czyli kilku podróżniczych, start-upowych produktów – czytamy w informacji prasowej.

Nie wiadomo jednak, jaką kwotę fundusz przekazał na rzecz rozwijanego przez dziennikarza startupu. – Kwoty inwestycji nie przekazujemy w przypadku żadnej ze spółek – mówi Katarzyna Malec, Manager AIP Seed Capital. Wyjaśnia również, że standardowe warunki współpracy między funduszem, a przedsiębiorcami zakładają inwestycję na poziomie około 100 tysięcy złotych w zamiana za 15 procent udziałów w firmie. – Zdarza się, że wyłaniamy inwestycje kluczowe, które ze względu na wysoki potencjał innowacyjny, organizacyjny i finansowy otrzymują większe środki – dodaje. Wówczas startupowcy mogą liczyć nawet na 500 tysięcy złotych.

Goforguide.com to innowacyjny projekt

Kwota inwestycji to nie jedyna „tajemnica” transakcji zawartej między Kuźniarem, a AIP Seed Capital. Nie zostały bowiem ujawnione szczegóły, na co będą przeznaczone pozyskane środki finansowe. W przypadku funduszu mogą być wykorzystane m.in. na marketing, zakup usług i towarów oraz adaptację pomieszczeń. AIP Seed Capital pomaga wówczas przedsiębiorcom zarządzać zdobytym kapitałem i planować koszty. Co skłoniło zespół stojący za funduszem, żeby zainwestować właśnie w goforguide.com?

Katarzyna Malec przekonuje, że startup rozwijany przez Jarosława Kuźniara spełniał wszystkie kryteria brane pod uwagę w procesie decyzyjnym. Chodzi tu przede wszystkim o innowacyjność, potencjał rynkowy i ekonomiczne warunki realizacji przedsięwzięcia. – Nie bez znaczenia jest również doświadczenie zespołu oraz kreatywny i ciekawy sposób zaprezentowania pomysłu. Projekt Go For Guide został wysoko oceniony we wszystkich wymienionych kategoriach – mówi przedstawicielka AIP Seed Capital.

AIP Seed Capital zarobił 900 tys. zł na sprzedaży Qponów

Poza wsparciem finansowym, Kuźniar może liczyć również na pomoc merytoryczną, mającą na celu wypracowanie rozwiązań umożliwiających osiągnięcie efektu skali. Mają w tym pomóc m.in. sesje mentoringowe organizowane przez AIP Seed Capital. Dotychczas fundusz zaangażował się w rozwój 95 przedsięwzięć w tym startup Qpony, których akcje sprzedał nowemu inwestorowi i zarobił na tym 900 tysięcy złotych. Z kolei Kuźniar wokół swojego biznesu, buduje społeczność składającą się z osób pasjonujących się podróżami. W związku z tym 20 sierpnia w Poznaniu organizuje event, na którym wystąpi Arkady Paweł Fiedler (wnuk Arkadego Fiedlera), podróżnik, który opowie o tym, jak przemierzył Afrykę maluchem.