KVARKO w zainwestował 1 mln zł w spółkę LBL Systems

Dodane: 29.04.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Fundusz KVARKO zainwestował 1 mln zł w spółkę LBL Systems, która zajmie się opracowaniem i wdrożeniem nowych drukarek 3D. W ramach przedsięwzięcia zostanie stworzona rodzina maszyn o dużej szybkości i precyzji wydruku oraz przystosowanych do drukowania za pomocą nowych materiałów. Pomysłodawcą projektu jest wrocławska spółka 3D Printers. 
Inwestycja przeprowadzona została w ramach działania Bridge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Obecnie druk 3D jest wykorzystywany przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle, szczególnie w motoryzacji. Coraz częściej prowadzone są także prace eksperymentalne dotyczące np. wykorzystania drukarek 3D w inżynierii biomedycznej. Zastosowanie druku 3D znacznie skraca czas wykonywania prototypu nowego wyrobu, ułatwia jego modyfikowanie na wczesnych etapach rozwoju oraz zapewnia możliwość uzyskania skomplikowanej geometrii modeli fizycznych, co w przypadku konwencjonalnych technik wytwarzania jest drogie i czasochłonne.

Rozwiązania techniczne i informatyczne proponowane przez 3D Printers, obejmujące m.in. innowacyjne głowice drukujące, nowy system przesuwu, autorską elektronikę sterującą oraz nowy intuicyjny interfejs użytkownika, przyczynią się do zmniejszenia kosztów wydruku 3D przy jednoczesnym zwiększeniu jego precyzji.

Według Markets&Markets wartość rynku druku 3D w 2023 r. wyniesie blisko 33 mld USD przy średniej rocznej stopie wzrostu w latach 2017–2023 na poziomie ponad 20%.

– Rynek druku 3D, po chwilowym załamaniu wynikającym z niespełnionych oczekiwań klientów, obecnie rozwija się stabilnie, jednak ten wzrost jest wciąż spowalniany przez dwa czynniki: niewystarczającą szybkość oraz dokładność wydruku. Dlatego każde nowatorskie rozwiązanie mogące wpłynąć na poprawę tych parametrów zasługuje na uwagę. Analizowaliśmy kilka projektów z obszaru druku 3D, jednak dopiero zespół 3D Printers pokazał, że dobrze rozumie rynek i jego potrzeby oraz samą technologię – powiedział Paweł Wielgus, Prezes Zarządu KVARKO.

– Szersze wykorzystanie druku 3D nie tylko w prototypowaniu, lecz także w produkcji, wymaga rozwiązania problemów, które dotychczas można było marginalizować. Poza samą prędkością druku chodzi tu również o niewystarczającą dokładność odwzorowania w druku, brak szczegółowej kontroli nad procesem, skomplikowanie obsługi, hałas, który wytwarza pracująca maszyna, itd. Obecnie są to istotne problemy, których rozwiązania oczekują nasi klienci. Projektowane przez nas drukarki 3D są odpowiedzią na takie potrzeby rynku – powiedział Arkadiusz Śpiewak, Prezes Zarządu 3D Printers.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem