LabFarm nawiązuje współpracę z jednym największych ośrodków naukowych w Polsce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

LabFarm nawiązuje współpracę z jednym największych ośrodków naukowych w Polsce

Udostępnij:

LabFarm, pierwsza w Polsce firma, która podjęła się ambitnego zadania wyprodukowania mięsa w warunkach laboratoryjnych nawiązała współpracę z jedną z najważniejszych i największych jednostek naukowych w Polsce w zakresie produkcji zwierzęcej i kształtowania środowiska rolniczego, Instytutem Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego.

Kadra Instytutu wspierać będzie zespół naukowy LabFarm swoją wiedzą, doświadczeniem i zapleczem sprzętowym w pracach nad produkcją mięsa komórkowego. Współpraca obejmuje nie tylko wsparcie dla LabFarm, ale także innych spółek należących do grupy KPS. Jej przedmiotem będzie też wsparcie w optymalizacji warunków chowu i żywienia brojlerów, a na ten moment tradycyjna hodowla drobiu stanowi główną oś biznesu Jarosława Krzyżanowskiego, założyciela KPS Food i LabFarm.

Razem z Karoliną Chodkowską, Dyrektorką ds. Systemów Zarządzania Jakością i Dobrostanu Zwierząt w KPS Food, planowaliśmy podjęcie współpracy z Instytutem Zootechniki w Balicach właściwie od początku istnienia LabFarm. Zespół naukowy ośrodka w Balicach ma wieloletnie doświadczenie w laboratoryjnej hodowli komórek, co pozwoli na uzupełnienie doświadczenia już zebranego przez zespół LabFarm. Z kolei nasze laboratorium  dysponuje najnowocześniejszym wyposażeniem, a zakłady KPS Food w Radomiu i Pionkach nowoczesnym parkiem maszynowym. Nasze działania są niewątpliwie przykładem dobrej praktyki jaką jest współpraca biznesu z nauką – powiedział COO LabFarm, Wiesław Macherzyński.

– Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, jako jednostka której misją jest prowadzenie działalności badawczej blisko związanej z praktyką produkcji zwierzęcej, z dużym zadowoleniem przyjął możliwość nawiązania współpracy z grupą KPS Food, w tym firmą LabFarm. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania naukowe i wzajemne wsparcie, między innymi w zakresie rozwijania technik hodowli komórkowych, przyniosą wiele ważnych rezultatów i innowacji, które, w postaci nowoczesnych rozwiązań, zostaną wdrożone do praktyki, zarówno w zakresie wytwarzania mięsa komórkowego, jak i poprawy efektywności odchowu, dobrostanu i statusu zdrowotnego ptaków w tradycyjnej produkcji drobiarskiej –  powiedział Prof. Dr hab. Sylwester Świątkiewicz, dyrektor ds. nauki IZ PIB.

Przyspieszenie w 2023

Rok 2023 przyniósł wielkie zmiany w rozwoju branży mięsa komórkowego. Wystarczy przypomnieć wydanie zgody przez Agencję Żywności i Leków, FDA na sprzedaż produktów dla amerykańskich UPSIDE FOODS i Good Meat oraz wnioski o dopuszczenie do sprzedaży składane w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech. Europa i świat przyspiesza w rozwijaniu alternatywnych źródeł białka zwierzęcego i polska spółka nie zwalnia tempa w pracach nad prototypem komórkowego mięsa drobiowego.

Gra warta świeczki

Według The Good Food Institute prywatne inwestycje w europejskie przedsiębiorstwa produkujące mięso hodowlane wzrosły w roku 2022 o 30%, osiągając 120 milionów euro. Najwięksi gracze tradycyjnego przemysłu mięsnego zainwestowali w produkcję mięsa komórkowego: Tyson Foods, Cargill, JBS, a w Polsce – KPS Food.

Badania przeprowadzone w czerwcu bieżącego roku zakładają, że mięso hodowlane zasilane energią odnawialną może zmniejszyć emisję klimatyczną nawet o 92% (w porównaniu z konwencjonalną wołowiną). Ponadto produkcja odpowiada za 94% niższe zanieczyszczenie powietrza i wymaga nawet o 90% mniejszego wykorzystania gruntów. Przyszłość mięsa hodowlanego metodą komórkową zapowiada się optymistycznie.

Zobacz także

EcoBean otrzymał grant w wysokości 7 mln euro

Znajdują przeciwciała nie wchodząc do laboratorium. Taką rewolucję tworzy zwycięzca Infoshare – startup Genotic