Ładne biuro nie przyciągnie zdalnych pracowników. Właściciele platformy WordPress zamykają jedno z nich

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Niekiedy pracodawcy robią wszystko, aby przestrzeń biurowa, w której pracują ich podopieczni była przyjazna. Do nich należą na pewno twórcy Automattic, którzy oddali w ręce pracowników biuro o powierzchni 15 tys. stóp kwadratowych. Problem w tym, że nikt nie chce z niego korzystać.

Na zdjęciu: Matt Mullenweg, dyrektor generalny Automattic | fot. materiały prasowe

Brak chętnych 

Quartz pisze, że technologiczna spółka Automattic, do której należy platforma WordPress.com, ma piękne biuro zlokalizowane w przerobionym magazynie w San Franciso. Jest w nim niemal wszystko, co może sprawić, że pracując tam poczujemy się na prawdę dobrze: wygodne fotele i stoły, strefę relaksu oraz bibliotekę. Wkrótce natomiast te przestrzeń przestanie istnieć, bo jej właściciele postanowili się jej pozbyć i sprzedać.

Powód? Prawie żaden z pracowników Automattic nie chce odwiedzać ogromnego biura. – Przychodzi tam pięć osób i ma do swojej dyspozycji 15 tysięcy stóp kwadratowych. Każdy po 3 tysiące na głowę. Jest tam tyle stołów do gier, co ludzi – mówi Matt Mullenweg, dyrektor generalny spółki, cytowany przez Quartz. Okazuje się bowiem, że nawet dobrze urządzone biuro nie jest wstanie przyciągnąć zdalnych pracowników firmy.

Dopłata do pracy w coworkach

Spółka zatrudnia 550 osób i wszystkim oferuje możliwość pracy z domu. Natomiast dla tych, co wolą spotkać się ze współpracownikami, przygotowała specjalne przestrzenie zlokalizowane właśnie w San Francisco oraz w Portland i Kapsztadzie. Co więcej, każdy z podopiecznych Mullenwega dostaje bonus w wysokości 250 dolarów miesięcznie, jeśli nie chce korzystać z któregoś z trzech biur, ale woli pracować z jakiegokolwiek innego coworka.

Quartz zwraca uwagę, że Automattic jest jedną z niewielu firm, które w ten sposób wspierają zdalnych pracowników. Inne spółki natomiast odchodzą od tego modelu pracy. Na przykład IBM do niedawna zatrudniało aż 40 proc. załogi zdalnie, co pozwoliło korporacji zmniejszyć powierzchnię biur o 7 milionów metrów kwadratowych i tym samym zaoszczędzić jakieś 100 milionów dolarów.

Pracownicy IBM wracają do biur

Teraz jednak gigant technologiczny oczkuje, że jego podopieczni wrócą do biur i z powrotem będą pracować stacjonarnie. Sprawa dotyczy 2,6 tys. osób zatrudnionych w dziale marketingu i nieujawnionej liczbie pracowników z działów IT, zaopatrzenia i osób pracujących nad projektem Watson. Firma znalazła dla nich miejsce w biurach zlokalizowanych w sześciu miastach w Stanach Zjednoczonych i dała wolną rękę, co do wyboru lokalizacji. Jednak ci, którzy nie porzucą zdalnej pracy, będą musieli odejść.

Przy tym wszystkim może dziwić decyzja IBMu o przeniesieniu pracowników z domu do biur; zwłaszcza, że taki model pracy pozwolił spółce zaoszczędzić miliony dolarów. Rzecznik prasowy firmy powiedział w rozmowie z Business Insider, że zmienia się model pracy i dla osób zatrudnionych w dziale marketingu to lepiej. Zgodnie z wewnętrznymi badaniami firmy, marketingowcy są bardziej skuteczni i mają większą satysfakcję z pracy, gdy są w biurach i mają osobisty kontakt ze współpracownikami.

– 

Mimo tego nie brakuje zwolenników pracy z domu. Do nich należą na pewno właściciele Teamwork, Zapier i Trello. Wszyscy bowiem umożliwiają swoim podopiecznym pracę z domu. Przeczytaj, jak budowali swoje zdalne zespoły.  

Biuro Automattic w San Francisco (fot. Automattic)