Latająca kamera wygrała konkurs Intela „Make it Wearable”

Dodane: 04.11.2014

Informacja prasowa

Udostępnij:

Projekt Nixie został zwycięzcą konkursu „Make It Wearable” Intela — globalnej inicjatywy, którą Intel po raz pierwszy przedstawił podczas targów CES 2014, jako sposób na inspirowanie nowych pomysłów, stymulowanie innowacji i rozwój technologii w nowych, ciekawych kierunkach. 

Fot. materiały prasowe

Konkurs przyciągnął wielu innowatorów, w tym studentów uczelni wyższych i uczniów szkół średnich, przedsiębiorców, inżynierów, technologów i wizjonerów, zachęcając ich do tworzenia wynalazków wykorzystujących platformę Intel® Edison — komputer o wielkości znaczka pocztowego. 

Zwycięski projekt Nixie połączył wizjonerskie myślenie z wartością biznesową, proponując produkt, który może istotnie wpłynąć na życie ludzi i je ulepszyć. Nixie to latająca kamera, którą można nosić na nadgarstku. Zmieni ona sposób, w jaki ludzie robią zdjęcia i kręcą filmy podczas uprawiania sportu czy w innych sytuacjach. Twórcy urządzenia otrzymali główną nagrodę w wysokości 500 tys. USD. Film wyjaśniający jak działa Nixie: 

Drugie miejsce w konkursie „Make It Wearable” oraz nagroda w wysokości 200 tys. USD przypadły firmie Open Bionics, która wytwarza tanie robotyczne protezy dłoni. Nadchodzący przełom w technologiach materiałów i drukowanie 3D będą kolejnymi krokami, które pozwolą na produkcję takich dłoni w cenie poniżej 100 USD, co umożliwi skuteczniejszą pomoc krajom rozwijającym się na całym świecie.

Miejsce trzecie zajął projekt ProGlove. ProGlove to zaawansowane narzędzie produkcyjne oparte na czujnikach. Jego celem jest wspomaganie pracowników w procesie produkcji masowej, pozwalając na bardziej ergonomiczną i wydajną pracę, dzięki połączeniu różnorodnych przyrządów w jednym narzędziu, jakim jest rękawica. Oznacza to optymalizację produkcji i obniżenie kosztów. Twórcy urządzenia otrzymali 100 000 dolarów nagrody. 

W finałowej dziesiątce znalazł się polski projekt Snowcookie. Jest to osobista platforma elektroniczna, która dodaje nowy wymiar do sportów zimowych, podnosząc poziom bezpieczeństwa, pomagając ulepszyć technikę i zapewniając łączność narciarzom i snowboardzistom. W połączeniu ze smartfonem, Snowcookie dokonuje dynamicznej oceny parametrów fizjologicznych i kinetycznych użytkownika, dostarczając jednocześnie dane na temat środowiska zebrane na drodze crowdsourcingu. Za dostanie się do finału konkursu „Make It Wearable” Intela Polacy otrzymali 50 tys. USD.

Pomysły 10 finalistów były oceniane pod kątem kreatywności i oryginalności pomysłów, które rozwiązują rzeczywiste problemy i są atrakcyjne dla masowego odbiorcy. Prototypy przedstawiano panelowi doświadczonych jurorów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie projektowania, mody, fitnessu i handlu. Sędziowie pomogli ponadto w wyjściu poza konwencje w projektowaniu, estetyce i funkcjonalności.

Wykorzystując 500 tys. dolarów nagrody, Nixie będzie dopracowywać swój produkt, z myślą o wprowadzeniu go na rynek. Laureaci drugiej i trzeciej nagrody, Open Bionics i ProGlove, otrzymali odpowiednio 200 tys. i 100 tys. dolarów na udoskonalanie prototypów.