Łatwiejszy start dla startupów technologicznych

Dodane: 04.10.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Prowadzenie start-upu jest ryzykownym przedsięwzięciem. Opiera się na testach nowych, niesprawdzonych rynkowo technologii oraz modeli biznesowych. Aby zwiększyć szanse powodzenia i osiągnięcia sukcesu można korzystać ze wsparcia tzw. akceleratorów.

Na zdjęciu: Paweł Nowicki, prezes BTM Innovations

Nowatorskie rozwiązanie tego typu zaproponowane przez BTM Innovations pojawiło się na Mazowszu dla inicjatyw z branży technologicznej. Akceleratorów jest na rynku coraz więcej. Większość z nich sprowadza się jednak do doradztwa, szkoleń i czysto teoretycznego wsparcia w warunkach rynkowych. Startupy potrzebują zaś mentoringu z prawdziwego zdarzenia i prowadzenia krok po kroku w budowaniu zespołu, strategii zarabiania, struktur, czy relacji z klientami.

– Za cel stawiamy sobie dogłębne zbadanie intencji, potencjału i potrzeb każdego rozwiązania oraz przeprowadzenie go przez newralgiczny etap najpierw pozyskania inwestora, a następnie wejścia na rynek. Nie mówimy tu wyłącznie o szkoleniach i doradztwie, tylko faktycznej współpracy od a do z. Naukowcy w Polsce mają przełomowe pomysły, ale potrzebują kogoś, kto uczciwie oceni z nimi szanse i przygotuje zaplecze niezbędne do sukcesu. Na przykład jeśli okaże się, że startupowi brakuje kompetencji, to znajdziemy i zmotywujemy do współpracy eksperta, który będzie je posiadał. Dając wsparcie technologiczne, HR, czy marketingowe budujemy wartość pomysłu i ludzi tak, aby całe „opakowanie” było atrakcyjne dla inwestorów. Nastawiamy się na pełną współpracę – mówi Paweł Nowicki, prezes BTM Innovations.

Do akceleratora dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego BTM Innovations poszukuje 35 startupów technologicznych z Mazowsza (warunek konieczny). Od października 2017 roku rekrutowane będą istniejące firmy, które istnieją nie dłużej niż 24 miesiące lub zespoły posiadające pomysł na biznes w oparciu o technologię oraz wyniki badań. Wszystkie firmy wyłonione w ramach prac akceleratora objęte zostaną programem „Wielki Zderzacz Pomysłów”, na który składają się m.in. warsztaty, analizy studiów przypadku oraz sesje mentoringowe z ekspertami biznesowymi z różnych dziedzin. W ten sposób zidentyfikowane problemy i wyzwania będą następnie omawiane i rozwiązywane w gronie zespołów i ich doradców. Program zakończy się we wrześniu 2018 roku.

– W BTM Innovations zrealizowaliśmy wiele procesów komercjalizacji rozwiązań. Współpracujemy z uczelniami i otoczeniem biznesowym w kraju i zagranicą. W ramach akceleratora wykorzystujemy te kompetencje i doświadczenie, aby pomóc firmom skupionym w programie wejść na rynek z najlepszym przygotowaniem, kompletnym biznesplanem i zapleczem, ale na tym nie kończąc. Możemy być partnerem tych przedsięwzięć na długie lata udostępniając im nasze wsparcie – dodaje Paweł Nowicki.