Laurent Kaesti (Radical Zero): Wmawia się nam, że technologie rozwiążą problem zmian klimatu. To nieprawda. Musimy zmienić nasz styl życia

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

ClimAccelerator Radical Zero

Udostępnij:

Rozmawiamy z Laerentem Kaestli, współzałożycielem niemieckiego startupu z branży cleantech, Radical Zero. Spółka bierze udział w programie akceleracyjnym PKO Banku Polskiego, ClimAccelerator.

Po co powstało Radical Zero?

Radical Zero założyłem, ponieważ dostrzegłem brak narzędzia wspomagającego redukcję emisji małych i średnich przedsiębiorstw. Jednocześnie z danych jasno wynikało, że działając wspólnie MŚP ma dużo większy potencjał redukcji emisji niż duże firmy.

Wierzymy, że wspólne dziaÅ‚anie tutaj i teraz w celu redukcji naszych emisji jest kluczowe. Media skÅ‚aniajÄ… nas do wiary, że technologia (usuwania i skÅ‚adowania dwutlenku wÄ™gla) jest rozwiÄ…zaniem… WÄ…tpiÄ™ w to, moim zdaniem musimy zaakceptować, że to nasze zachowanie – każdej firmy, każdego z nas, musi siÄ™ zmienić.

Kto stoi za spółką?

Spółkę zbudowałem wspólnie z moim bratem, Christophem Kaestli. Wykorzystujemy jego wiedzę na temat metodologii, rozwoju projektów kredytów węglowych oraz moje doświadczenie w budowaniu firm. Dołączyła do nas także Lilit Ovsepyan, która zarządza naukową częścią firmy.

Jaki produkt oferujecie i jak on działa?

Naszym pierwszym produktem jest przyznanie właścicielom pomp ciepła premii w wysokości do 200 euro rocznie za monitorowanie, rozwijanie i sprzedaż kredytów węglowych. To bardzo prosty produkt, ale zauważyliśmy, że ludzie go uwielbiają.

Właściciele pomp ciepła rejestrują się na stronie internetowej, podając dane na temat swoich pomp ciepła, a nasz autorski algorytm ocenia ilość kredytów węglowych i szacuje ich wartość. Jeśli podoba im się kwota pieniędzy, którą im oferujemy, mogą się zarejestrować. Płacą nam jednak dopiero, gdy uda się sprzedać ich kredyty węglowe.

Aby dotrzeć do jak największej liczby ludzi rozmawiamy z producentami pomp ciepła, instalatorami pomp ciepła lub instytucjami finansowymi (bankami, firmami leasingowymi) i oferujemy im naszą usługę jako sposób na odróżnienie ich produktów/poprawę pozyskiwania nowych klientów. Dzięki nam wdrożenie pomp ciepła w Polsce czy w Niemczech może mocno przyspieszyć.

Bierzecie udział w polskim programie akceleracyjnym ClimAccelerator. Dlaczego wybraliście właśnie ten akcelerator?

Zdecydowaliśmy się wziąć udział w polskim akceleratorze, bo Polska jest aktualnie najbardziej dynamicznym rynkiem dla pomp ciepła, daje nam dostęp do wielu firm usługowych, które uważają ten pomysł za atrakcyjny. Polska ma również bardzo dobrze wykwalifikowaną siłę roboczą, dlatego mamy nadzieję, że uda nam się tam zatrudnić zespół.

W tym momencie szukamy pracowników w Polsce – obliczajÄ…cych Å›lad wÄ™glowy i deweloperów projektów wÄ™glowych. Wasz rynek jest bardzo dynamiczny i chcemy siÄ™ tu rozwijać.

Kredyty węglowe Radical Zero są certyfikowane przez VERRA, która to została ostatnia oskarżona przez dziennikarzy o sprzedawanie redukcji z nieistniejących lasów tropikalnych. Czy szukacie nowego certyfikatu?

Nasz wybór Verry wynikaÅ‚ z naszych rozmów z nabywcami kredytów wÄ™glowych. Verra zostaÅ‚a skrytykowana za „kredyty wÄ™glowe zwiÄ…zane z naturÄ… dla lasów w Afryce, Azji i Ameryce PoÅ‚udniowej”. My sprzedajemy kompensacje emisji prowadzone na miejscu, tu w Europie – dużo Å‚atwiej zweryfikować, czy nasze pompy ciepÅ‚a istniejÄ… niż sprawdzić czy rzeczywiÅ›cie zasadzono las w Ugandzie.

Jak firmy MŚP mogą zarabiać pieniądze poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla?

Gdy redukujesz emisje CO2, możesz uzyskać certyfikację tej redukcji. Za każdą tonę redukcji, usunięcia lub uniknięcia emisji (CO2 lub równoważnik CO2) wydawany jest kredyt węglowy (certyfikat). Następnie ten kredyt węglowy może być kupowany i sprzedawany przez firmy w celu skompensowania swoich emisji. W ten sposób można zarabiać pieniądze na rynkach dobrowolnych kredytów węglowych.

Czy możesz wskazać najprostsze sposoby redukcji śladu węglowego w losowej firmie MŚP?

Zazwyczaj największe emisje można zmniejszyć lub uniknąć w przypadku budynków, logistyki, transportu i odpadów.

Pomijając kredyty węglowe, jakie są inne powody, dla których przedsiębiorstwa MŚP powinny redukować swoje emisje?

Moim osobistym zdaniem, redukujesz emisje, ponieważ przynosi to wiele korzyści krótko- i długoterminowych: obniżasz koszty energii, redukujesz odpady, zmniejszasz swój wpływ na środowisko.