Lendo kończy działalność w Polsce. Branża pożyczkowa przechodzi załamanie

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Lendo kończy działalność w Polsce. Branża pożyczkowa przechodzi załamanie

Udostępnij:

Szwedzki broker finansowy Lendo, który w marcu zeszłego roku wszedł do Polski, właśnie kończy swoją działalność nad Wisłą. Firma nie podała powodów tej decyzji. 

– Szanowni Państwo, chcielibyśmy poinformować, że z dniem 31 maja 2020, Lendo Sp. Z o.o. zakończyła swoją działalność operacyjną i nie przyjmuje nowych wniosków o pożyczkę lub kredyt – czytamy na stronie firmy.

Lendo jest jednym z największych brokerów finansowych w Skandynawii. W marcu ubiegłego roku firma weszła do Polski i zapowiadała, że planuje zgromadzić na swojej platformie wszystkie oferty kredytowe dostępne nad Wisłą. Niestety wygląda na to, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa pokrzyżował plany firmy.

Polski rząd w odpowiedzi na zaistniałą sytuację uruchomił tzw. tarczę antykryzysową. Jak przypomina serwis wirtualnemedia.pl nowe przepisy mówią o tym, że pozaodsetkowe koszty każdego kredytu konsumenckiego mogą wynieść maksymalnie 45 proc. jego kwoty całkowitej, przy czym do 5 proc. przy pożyczkach ze spłatą w ciągu 30 dni i do 21 proc. dla tych spłacanych dłużej.   

Niestety bardzo mocno odczuły to firmy pożyczkowe, a nawet można mówić o załamaniu rynku. Według danych Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych w kwietniu tego roku sprzedano o 80 proc. mniej pożyczek niż w 2019 roku. 

‒ Przetrwanie większości firm z branży pożyczkowej w ciągu najbliższego roku, stoi dziś pod dużym znakiem zapytania. Przewidujemy, że kryzys sektora dodatkowo pogłębi się wraz z problemem pozyskiwania finansowania działalności. Branża finansuje się dziś, poza kapitałem własnym, głównie długiem w postaci obligacji korporacyjnych, którego koszt często wynosi z reguły powyżej 10 proc. ‒ powiedziała, cytowana przez serwis alebank.pl  Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Co ciekawe, według specjalistów, spadek sprzedaży pożyczek nie jest spowodowany brakiem klientów. Chodzi o zbyt rygorystyczne przepisy, które mówiąc w przenośni, zadusiły tę branżę. Firmy pożyczkowe zaczęły ograniczać swoje oferty. Poza Lendo, które całkowicie wycofuje się z polskiego rynku, sprzedaż swoich produktów wstrzymały również między innymi: Cashalot, Takto Finanse, Opoqa Finance, Lime-Kredyt i InCredit (SMS Kredyt zawiesił działalność).