„Lex Uber” ma zlikwidować szarą strefę w przewozie osób

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

lex uber

Udostępnij:

„Lex Uber” to nowe, bardziej restrykcyjne prawo, które ma na celu likwidację szarej strefy w przewozie osób. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami wprowadzono licencję dla pośredników w przewozie osób, oraz umożliwiono kierowcom Ubera korzystanie z aplikacji, które zastępują kasę fiskalną i taksometr.

Od teraz przewóz osób tylko z licencją

Przedsiębiorca jest zobowiązany do weryfikacji kierowcy, któremu zleca przewóz. Natomiast sam kierowca powinien posiadać licencję na przewóz osób oraz oznakowanie. Przewożący pasażerów może korzystać tylko ze zleceń pochodzących od licencjonowanego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca ubiegający się o licencję na przewóz osób taksówką nie musi zdawać egzaminu ze znajomości topografii miejscowości oraz przepisów prawa miejscowego. Licencja będzie udzielana jedynie na dany obszar, a nie jak dotychczas – również na określony pojazd.

Za sprawy licencji w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób odpowiedzialny jest Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Informacja o przewozie osób w dowodzie rejestracyjnym

„Lex Uber” nakłada także na kierowców Ubera czy Bolta obowiązek umieszczenia w dowodzie rejestracyjnym informacji o przewozie osób.

Niektórzy mogą zniechęcić się do świadczenia usług przewozowych, ponieważ adnotacja „taxi” w dokumentacji może utrudniać ewentualną sprzedaż samochodu. Potencjalny nabywca może mieć wątpliwości, jak eksploatacja samochodu jako taksówki, wpłynęła na stan auta.

Niejasne kwestie związane z „Lex Uber”

Poszczególne ministerstwa muszą jeszcze ustalić, czy aplikacje, które służą kierowcom do rozliczania kursu, mogą być podstawą do wystawiania rachunku. Każdy, kto dziś korzysta z aplikacji do zamawiania przejazdu, dostaje stosowny dokument w postaci elektronicznej na e-maila.

Kolejna sprawa to oznakowanie pojazdu – resorty infrastruktury i cyfryzacji muszą zatwierdzić odpowiednie wzory.

Poza tym nie wiadomo także, jak ma wyglądać sama licencja potrzebna kierowcom Ubera Bolta, czy Freenow.

Uber chce zadbać o bezpieczeństwo podróżnych

Podczas gdy państwo walczy z szarą strefą, Uber wprowadza nowe funkcje mające na celu poprawienie bezpieczeństwa pasażerów.

Uber poinformował niedawno o wprowadzeniu możliwości weryfikowania tożsamości w czasie rzeczywistym (ang. Real Time ID Check). Jest to rozwinięcie opcji „Zawsze, wiesz, z kim jedziesz”.

To rozwiązanie wykorzystuje najnowsze technologie, w tym m.in. biometrię, która ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa użytkowników oraz przeciwdziałać różnego rodzaju nadużyciom.