Licealiści uczą się, jak grać na giełdzie

Dodane: 17.04.2015

Adam Sawicki

Udostępnij:

Firma MasterCard wraz z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości po raz czwarty organizują program „Zarządzanie firmą JA Titan”. Jego uczestnikami są licealiści biorący udział w komputerowej symulacji, dzięki której poznają strategie zarządzania i specyfikę gry na giełdzie. Spośród dwunastu startujących zespołów, zostanie wyłoniony najlepszy.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

W grze o najlepszy wynik finansowy

Projekt “Zarządzanie firmą JA Titan” ruszył 16 kwietnia, kiedy to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z organizatorami przedsięwzięcia spotkali się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. W ramach projektu, dwanaście zespołów z całej polski bierze udział w zarządza debiutującymi spółkami, a ich celem jest wypracowanie jak najwyższego zysku w wirtualnym świecie. Pomóc w tym może wsparcie merytoryczne ze strony wolontariuszy akcji MasterCard. Spotkanie uwieńczy finałowa gra, która wyłoni zwycięską firmę.

Przedsięwzięcie zdaje się być ekscytujące, ponieważ w walce o uzyskanie najlepszego wyniku finansowego uczniowie będą musieli podejmować różnego rodzaju decyzje, które na co dzień podejmują właściciele korporacji. Jak wynika z programu „Zarządzanie firmą JA Titan” należą do nich w głównej mierze: określanie ilości wytwarzanego dobra (produkcja), przypisywanie cen towarom, dokonywanie podziału kapitału na marketing, inwestycje i badania. W grze liczy się strategiczne podejście, ponieważ każde podjęte działanie niesie ze sobą odpowiednie konsekwencje biznesowe.

Młodzi ludzie ruszą polską gospodarką

Danuta Romanowska, która koordynuje program twierdzi, że zdobyta wiedza i doświadczenie podczas wirtualnej gry, pozwoli młodzieży na otwieranie w przyszłości własnych biznesów. W tym celu, młodzi przedsiębiorcy uczą się ważnych kompetencji miękkich np. pracy w grupie i efektywnej komunikacji. Dzięki poznanym umiejętnościom, przyszli szefowie dowiedzą się o sposobach funkcjonowania firm.   

Dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe, Bartosz Ciołkowski uważa, że warto inwestować w edukację finansową młodzieży. W dłuższej perspektywie takie działania mogą tylko pomóc polskiej gospodarce, bo jak twierdzi, uczestnicy programu „Zarządzanie firmą JA Titan” stawiają swoje pierwsze, biznesowe kroki właśnie podczas projektu. W przyszłości ci ludzie będą prawdopodobnie menadżerami oraz właścicielami prężnie rozwijających się działalności gospodarczych.

Rozgrywki młodych biznesmenów są organizowane dwudziesty drugi raz przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której celem jest przygotowanie nastolatków do realizowania własnych zamierzeń zawodowych. Instytucja jest członkiem działającej w stu dwudziestu krajach Junior Achievement Worldwide, która zajmuje się edukacją ekonomiczną. W tym roku, po raz czwarty, do akcji przyłączyła się firma MasterCard.