Liczba miliarderek rośnie szybciej niż miliarderów. Ich wspólny majątek to ponad 5 bilionów dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Panie szybciej zdobywają miliardowe fortuny niż panowie. Niemniej wciąż na świecie więcej jest miliarderów niż miliarderek. Jak podają statystyki, częściej też kobiety dziedziczą majątek niż samodzielnie go wypracowują.

Liczba miliarderek zwiększyła się 6,6-krotnie

Liczba miliarderów wśród kobiet rośnie szybciej niż wśród mężczyzn, wynika z raportu sporządzonego przez szwajcarski bank UPS i firmę doradczą PwC. Okazuje się, że w ciągu dwóch ostatnich dekad grono miliarderek powiększyło się 6,6-krotnie. Dla porównania, na przestrzeni tych samych dwudziestu lat liczba miliarderów wzrosła 5,2-krotnie. Nie oznacza to jednak, że ogólna liczba kobiet z co najmniej miliardem dolarów na koncie jest większa niż w przypadku mężczyzn.

Jeszcze w 1995 roku zaledwie dwadzieścia dwie kobiety mogły pochwalić się posiadaniem takiej sumy. Dziś z kolei majętnych pań jest więcej i jak podano w raporcie ich liczba wynosi sto czterdzieści pięć. Natomiast jeśli chodzi o miliarderów, to w tym samym czasie było ich dwustu sześćdziesięciu siedmiu, obecnie zaś „miliardowy klub” zrzesza tysiąc dwieście dwóch mężczyzn.

Pond 5 bilionów dolarów

Łącznie więc na świecie żyje 1 347 miliarderów i miliarderek. Bank UPS i firma doradcza PwC szacują, że dwadzieścia lat temu ich wspólny majątek wynosił siedemset miliardów dolarów, dziś natomiast ta wartość jest wyższa i wynosi nieco ponad pięć bilionów dolarów. Okazuje się więc, że na przestrzeni dwudziestu lat, fortuny wyżej wymienionej „garstki” osób urosły niemal osiem razy.

Co ciekawe, jedna piąta pań z co najmniej miliardem na koncie, to Azjatki. Około połowa spośród nich samodzielnie wypracowała swoje fortuny, zaś reszta je odziedziczyła. W Europie i Stanach Zjednoczonych natomiast większość kobiet staje się miliarderkami „z drugiej ręki”. Zaledwie siedem procent spośród europejskich miliarderek samodzielnie zapracowały na majątek, a w Stanach Zjednoczonych jest ich więcej – dziewiętnaście procent.

W Polsce mamy trzy miliarderki

Wśród Polaków dwudziestu przedsiębiorców może pochwalić się miliardowymi fortunami. Zgodnie z rankingiem najbogatszych ludzi w Polsce przygotowanym w 2015 roku przez magazyn Forbes, na czele listy znalazł się niedawno zmarły Jan Kulczyk, którego majątek szacuje się na ponad 15 miliardów złotych. W dwudziestoosobowym gronie bogaczy są także panie: Anna Woźniak-Starak (z Jerzym Starak), Grażyna Kulczyk i Solange Olszewska (z Krzysztofem Olszewskim).