Lime mogło zarobić w Polsce ok. 40 mln zł

Dodane: 22.11.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Portal WysokieNapiecie.pl szacuje, że przychody Lime w Polsce mogły wynieść prawie 40 mln zł. Przy czym prąd wykorzystany do ładowania hulajnóg kosztował 50 tys. zł.
Dwa lata po rozpoczęciu działalności inwestorzy wyceniają Lime na 2,4 mld dolarów — to ponad 9 mld zł.

Statystyki Lime

Firma nie podaje oficjalnych wyników. Z udostępnionych przez Lime statystykach wynika, że klienci w Polsce przejechali w ciągu roku ok. 6,6 mln km. Użytkownicy wynajmowali urządzenia  przez ok. 0,8 mln godzin.

Średni czas wynajmu na poziomie 7 minut sugeruje ok. 6,5 mln wypożyczeń, podczas których użytkownicy przejeżdżali ok. 1 km. Przeciętna prędkość tych przejażdżek wynosiła prawie 9 km/h (przy maksymalnej prędkości hulajnóg wynoszącej 25 km/h).

Ile zarabia Lime, a ile wydaje?

Do marca tego roku Lime inkasował 50 gr za każdą minutę wynajmu. Opłata początkowa wynosiła najpierw 2 zł, a potem wzrosła do 3 zł. Uwzględniając fakt, że pierwsze przejażdżki firma oferuje za darmo, przychody Lime z działalności w Polsce w ciągu pierwszego roku mogły wynieść ok. 40 mln zł.

Roczny koszt ładowania hulajnóg wyniósł ok. 50 tys. zł. Za energię w większości zapłaciły osoby zwane juicerami. Współpracownicy ci po podpisaniu umowy ze spółką zbierają hulajnogi z przestrzeni miejskiej, ładują je w swoich domach lub firmach, a potem ponownie rozwożą urządzenia.

Na samym początku działalności Lime juicerów było niewielu, więc firma płaciła im nawet 20 zł brutto za naładowanie jednej hulajnogi. Obecnie chętnych do tej pracy jest więcej, dlatego ceny za ładowanie spadły do ok. 10 zł za sztukę.

Portal WysokieNapiecie.pl w wyliczył, że w ciągu roku Lime mógł wydać na juicerów do 15 mln zł.

Bolt i Blinkee.city też rozszerza ofertę o hulajnogi

O tym, że hulajnogowy biznes jest opłacalny wiedzą także przedsiębiorcy, którzy zajmują się płatnym wynajmem lub zamawianiem transportu.

Jednym z nich jest Blinkee.city, który w 2017 roku uruchomił pierwszą w Polsce flotę skuterów elektrycznych na minuty. Obecnie polska firma wypożycza nie tylko skutery, ale również elektryczne hulajnogi, które można spotkać w 28 polskich miastach i 8 europejskich.

Bolt z kolei chce wprowadzić docelowo transport multimodalny, czyli łączący wiele elementów, takich jak transport publiczny, samochody prywatne, hulajnogi i rowery w jednym ekosystemie. Na razie kolejnym krokiem firmy, będzie wprowadzenie mikromobilności, czyli hulajnóg oraz rowerów.

Jak działa Lime?

Lime to amerykańska firma, która jako pierwsza w Polsce udostępniła elektryczne hulajnogi. Działa w naszym kraju już rok. Hulajnogi od Lime można wynająć na minuty, przy użyciu smartfona, w trzech polskich miastach: Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Wkrótce potem pojawiły się na naszym rynku inne firmy oferujące e-hulajnogi. Podobne usługi świadczą, m.in. Hive, Bird, CityBee, Blinkee City, i Hulaj.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem